w naszej ofercie: 9577 imprez, 3117 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Typ podróży:
Kierunek:
Wyjazd od do
Miejsce wyjazdu:
Kod oferty:
 Już są! Sprawdź wyjątkową ofertę wyjazdów na letnie obozy młodzieżowe i kolonie w Wakacje 2024! Zapraszamy na Wycieczki Szkolne - Sprawdzone programy wycieczek krajowych i zagranicznych - Osobna wycena na zamówienie - Sprawdź i Jedź z nami » Spraw radość swoim bliskim kupując Bon Podarunkowy! Zrealizuj go przy rezerwacji dowolnie wybranej oferty dostępnej na naszej stronie. Planujesz zwiedzać ciekawe miejsca? Mamy dla Ciebie szczególnie ciekawe oferty Wycieczek Objazdowych. Sprawdź i jedź z nami na wielkie odkrywanie Europy. Poznaj smak prawdziwej przygody na prawdziwej wyprawie. Wszystkie kontynenty czekają na Ciebie. Odkryj raz jeszcze dziewicze miejsca w których człowiek jest tylko gościem w dzikim świecie natury...
Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!
Polska   

Historia udomowienia ssaków na wystawie w Muzeum Śląskim

Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!

Były towarzyszami, pomagały w walce, dostarczały pożywienia, odzienia i narzędzi – fascynującą historię udomowienia ssaków będzie można obejrzeć na wystawie pt. „Bliskie, lecz z dalekiego świata”, która będzie od soboty prezentowana w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Na świecie żyje 5500 gatunków ssaków. Wystawa prezentuje historię siedmiu spośród zaledwie 19 udomowionych gatunków: psa, kota, konia, owcy, kozy, krowy i świni, począwszy od ich dzikich przodków. Najwcześniej został udomowiony pies – 40 tys. lat temu, najpóźniej zaś koń – ok. 5,5 tys. lat temu.

"Wszystkie zwierzęta odegrały w historii ludzkości potężną rolę, każde inną. Zwierzęciem, które spowodowało w niej przełom, jest jednak koń, który pchnął ludzi w podróże, umożliwił przemieszczanie się na większe odległości. To właśnie od konia zaczęły się wynalazki wozów, koła. Również bitwy wygrywał ten, kto miał konia" – powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej kuratorka wystawy, archeozoolog Renata Abłamowicz. Za kształt merytoryczny ekspozycji odpowiada też prof. Daniel Makowiecki.

Na wystawie znalazło się wiele niezwykłych eksponatów, jak szkielet karłowatej krowy, która ma jedynie 98 cm w kłębie - to jedyny egzemplarz odkryty w całości Europie, podczas badań archeologicznych w Słupsku, pochodzący z XIV w. Jest też kopia naczynia z Bronocic z najstarszym znanym wizerunkiem wozu na naczyniu, które ma 5,5 tys. lat.

Zaprezentowano też wydrukowaną w technologii 3D replikę pomnika, który wystawił swojemu ukochanemu psu książę Jerzy z Piastów legnicko-brzeskich. W jednym z pomieszczeń odtworzono wiernie w skali 1:1 najbardziej znane malowidła naskalne z wizerunkami zwierząt. Zwiedzającym towarzyszą odgłosy wydawane przez różne zwierzęta, emitowane z głośników uruchamianych na fotokomórkę. Przygotowano też projekcję 3D z realistyczną prezentacją mamuta.

Na dzieci czeka m.in. piaskownica, w której mogą się pobawić w archeologa, odkrywając szkielet pewnego zwierzęcia. Poznają tropy poszczególnych zwierząt, mogą odmalować ich wizerunki z przygotowanych wzorów, czy poukładać puzzle z mamutem.

"Idąc nieco na przekór muzealnej tradycji pozwalamy w określone dni i na wybrane wydarzenia towarzyszące wystawie przychodzić z własnymi, grzecznymi zwierzętami. Oczywiście obowiązuje regulamin, z którym trzeba się wcześniej zapoznać. Zastrzegamy sobie prawo wyproszenia gości, którzy nie przestrzegają zasad, ale będziemy chyba pierwszym muzeum, które otwiera przestrzeń również dla zwierząt po to, żeby podczas niedzielnego spaceru można było przyjść do muzeum ze swoim zwierzakiem" – powiedziała dyrektor Muzeum Śląskiego Alicja Knast.

Wystawa będzie prezentowana w budynku Łaźni do 28 lipca. Towarzyszy jej książka autorstwa twórców wystawy. Więcej informacji o wystawie prosze kliknąć tu.

PAP - Nauka w Polsce, Anna Gumułka
lun/ agz/

comments powered by Disqus

Podobne artykuły

2023-12-06
2023-08-01
2023-06-15
2023-06-06
2023-02-17
Umieść link do artykułu na swojej stronie:
<a href="https://www.ecotravel.pl/muzeum-slaskie-historia-udomowienia.html" title="Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!" ><img src="http://www.ecotravel.pl/view/images/eco.png" alt="Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!" style="vertical-align: middle;" /> Muzeum Śląskie: Historia udomowienia ssaków - Nowa wystawa!</a>

 


Zapisz się do naszego Newslettera.

Łap okazje, zgarniaj specjalne zniżki i rabaty.


Nasze marki:
 • Wczasy Zimowe

 • Wczasy Letnie

 • Obozowicz.pl

 • Wycieczki Egzotyczne

 • Nowa Huta Travel

 • Bilety Promowe

 • Wycieczki po Ojcowie

 • Jurajska Przygoda

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Zapisz się do Newsletter Ecotravel

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.