w naszej ofercie: 13127 imprez, 4207 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Kenia - Tanzania - Wyspa Zanzibar
Wszystko o tej ofercie wie:

KENIA - TANZANIA - WYSPA ZANZIBAR

+ Sylwester w rezerwacie Masai Mara

Wyżywienie: zgodnie z programem imprezy (ZPR)
Ocena oferty:
Kod oferty:
117158577
oferta w pdf
    • Szczegóły oferty
    • Zadaj pytanie
    • Oceń ofertę (Ocen: 0)
    • ZAMÓWIENIE WSTĘPNE

KENIA - TANZANIA (+ Wyspa Zanzibar) Sylwester w rezerwacie Masai Mara

Wieczór sylwestrowy w niezwykłej scenerii rezerwatu Masai Mara.Safari w najpiękniejszych parkach narodowych Afryki, podglądanie z bliska wielu egzotycznych zwierząt. Piknik na dnie krateru w rezerwacie Ngorongoro. Autentyczna wioska masajska. Zanzibar – wyspa pachnąca przyprawami. Wypoczynek na plażach Oceanu Indyjskiego.


1 DZIEŃ
Zbiórka na Lotnisku Chopina w Warszawie, w terminalu A (nowy), w hali odlotów, przy stanowisku odpraw LogosTour. Wylot do Kenii. Przylot do Nairobi. Transfer do hotelu. Kolacja we własnym zakresie. Kenia - Tanzania

2 DZIEŃ     NAIROBI (Kenia)
Zwiedzanie Nairobi. Na trasie – budynek parlamentu, mauzoleum pierwszego prezydenta niepodległej Kenii Jomo Kenyatty, centrum konferencyjne, ratusz, uniwersytet. Wizyta w Giraffe Center. Wycieczka za miasto do Muzeum Karen Blixen, mieszczącego się w autentycznym dworku, w którym przez 14 lat mieszkała ta duńska pisarka, autorka m.in. książki Pożegnanie z Afryką. Następnie pierwszy kontakt z bogatą kulturą i tradycjami mieszkańców Kenii. Spacer po skansenie Bomas, w którym odtworzono egzotyczne wioski m.in. Masajów, plemion Kikuju, Taita, Mijikenda, Luo, Kisii. Pokaz oryginalnych tańców ludów zamieszkujących Afrykę Wschodnią.

3 DZIEŃ     REZERWAT MASAI MARA
Przejazd do leżącego na wysokości ponad 1500 m n.p.m. Narodowego Rezerwatu Masai Mara. Po drodze postój na skarpie Wielkiego Rowu Afrykańskiego oraz w miasteczku Narok. Zakwaterowanie. Obiad w lodge, w Masai Mara. Po południu wizyta w autentycznej wiosce masajskiej, gdzie słuchając śpiewu kobiet można kupić po przystępnej cenie oryginalne wyroby tego ludu.Wieczór sylwestrowy.

4 DZIEŃ     REZERWAT MASAI MARA
Wyjazd o świcie na foto-safari po Masai Mara. Niezwykła okazja podejrzenia z bliska życia lwów, żyraf, słoni, różnych gatunków antylop, strusi i innych zwierząt. Powrót na śniadanie. Całodzienne safari z posiłkiem w formie pikniku. Pod wieczór wiele drapieżników przygotowuje się do polowania na gnu i impale. Powrót do lodge na kolację. Noc przy wtórze odgłosów dzikich zwierząt dobiegających z sawanny.

5 DZIEŃ     P.N. JEZIORA NAKURU
Przejazd malowniczą trasą, wzdłuż krawędzi Wielkiego Rowu Afrykańskiego, do Parku Narodowego Jeziora Nakuru. Jest ono ptasim rezerwatem, w którym żyją  ogromne stada flamingów oraz przedstawiciele  850 gatunków innych ptaków. Obiad w lodge. Safari w Parku Jeziora Nakuru. Kolacja i nocleg w lodge.

6 DZIEŃ     NAIROBI – ARUSHA (Tanzania)
Przejazd do Nairobi, a stamtąd shuttle busem do Arushy w Tanzanii - miejscowości leżącej pod Górą Meru. Po drodze przerwa na formalności graniczne na granicy Kenii z Tanzanią. Nocleg i kolacja w hotelu w Arushy.

7 DZIEŃ     REZERWAT NGORONGORO
Rano dojazd do krawędzi wielkiej kaldery (2216 m n.p.m.). Safari w Rezerwacie Ngorongoro. W kalderze wygasłego wulkanu żyją setki gatunków ptaków i dzikich zwierząt – słonie, nosorożce, antylopy gnu, afrykańskie bawoły, antylopy krowie, flamingi, marabuty. Posiłek na łonie natury. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w lodge.

8 DZIEŃ     P.N. SERENGETI
Przejazd na północ. Safari w najsłynniejszym rezerwacie zwierząt w Afryce – Parku Narodowym Serengeti. Na ogromnej sawannie żyją w nim setki tysięcy egzotycznych zwierząt i ptaków (choć niektóre z nich jak np. bociany przylatują tu na zimę z Europy). Posiłek w formie pikniku. Zakwaterowanie i kolacja w lodge w parku.

9 DZIEŃ     P.N. SERENGETI – P.N. JEZIORA MANYARA
Dalszy ciąg safari w Serengeti. Okazja do zobaczenia najbardziej egzotycznych zwierząt Afryki. Posiłek na łonie natury. Przejazd do Parku Narodowego Jeziora Manyara. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu. Fakultatywna opcja przelotu balonem o świcie nad Serengeti połączona ze śniadaniem i szampanem (ok. 470 USD/osoba). Konieczne wcześniejsze pisemne zgłoszenie w biurze, nie później niż na 35 dni przed wyjazdem.

10 DZIEŃ     ARUSHA – ZANZIBAR
Przejazd do Arushy. Obiad w hotelu. Transfer na międzynarodowe lotnisko Kilimanjaro. Wylot na Zanzibar – malowniczą, tropikalną wyspę, niegdyś siedzibę sułtanatu. Po przylocie transfer do hotelu. Zakwaterowanie i kolacja.

11-13 DZIEŃ     WYSPA ZANZIBAR
Wypoczynek na Zanzibarze. W trakcie pobytu – śniadania i kolacje. Czas na kąpiele morskie i słoneczne. Dla chętnych (fakultatywnie) m.in.;
•    wizyta na plantacji przypraw, gdzie rosną pieprz, wanilia, kardamon, gałka muszkatołowa, cynamon, goździki (ok. 65 USD, min. 6 osób);
•    wycieczka po wyspie, w czasie której zwiedzanie zabytkowego starego miasta Zanzibar (Stone Town), które do dziś zachowało orientalny charakter – meczety, pałac sułtana. W porcie cumują tradycyjne łodzie żaglowe zwane dhow. Po spacerze – chwila relaksu i degustacja kawy z kardamonem (ok. 80 USD, min. 6 osób).

14 DZIEŃ
Transfer na lotnisko. Wylot do Europy.

15 DZIEŃ
Przylot do Warszawy.

Trasa:  NAIROBI (Kenia) – REZERWAT MASAI MARA – P.N. JEZIORA NAKURU – ARUSHA (Tanzania) – REZERWAT – NGORONGORO – P.N. SERENGETI – P.N. JEZIORA MANYARA – Wyspa Zanzibar

Terminy i ceny

Cena podstawowa Wolne miejsca

Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66
a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.

Zniżki i dopłaty

dopłata do pok. 1-osob : Dopłata 3000 PLN

Zakwaterowanie

Hotel star star star star

zakwaterowanie w hotelach 4*/5* oraz lodge podczas safari; w pokojach 2-osob., dopłata do pok. 1-osob. 3000 PLN,

Wyżywienie

zgodnie z programem imprezy (ZPR)

• śniadania i posiłki wymienione w programie; podczas safari
3 posiłki dziennie; na Zanzibarze – 2 posiłki dziennie,

• wieczór sylwestrowy z uroczystą kolacją

Transport

Przyjazdy/Odjazdy

Samolot

• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,

Miejscowość
Warszawa

Cena zawiera

• przeloty międzynarodowe,
• przeloty wewnętrzne,
• transfery z i na lotnisko,
• przejazdy mikrobusem oraz samochodami terenowymi podczas safari,
• zakwaterowanie w hotelach 4*/5* oraz lodge podczas safari; w pokojach 2-osob., dopłata do pok. 1-osob. 3000 PLN,
• śniadania i posiłki wymienione w programie; podczas safari – 3 posiłki dziennie; na Zanzibarze – 2 posiłki dziennie,
• wieczór sylwestrowy z uroczystą kolacją,
• bilety wstępu do parków narodowych, wioski masajskiej, muzeum w Nairobi,
• opiekę pilota,
• usługi lokalnych przewodników,
• ubezpieczenie Signal Iduna (NW, KL, bagaż).

Cena nie zawiera

- świadczeń nie zawartych w ofercie

• Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty zakończenia wycieczki. W paszporcie powinny być min. 2 strony wolne.
• Obowiązkowe szczepienie przeciw żółtej gorączce przed wyjazdem. Wpis o tym fakcie musi być odnotowany w międzynarodowej książeczce szczepień.
• Zalecana profilaktyka antymalaryczna.
• Na wizy należy zabrać ze sobą 100 USD, na opłatę lotniskową 30 USD.
• Na wycieczki fakultatywne na Zanzibarze sugerujemy przeznaczyć ok. 135 USD.
• Na zwyczajowe napiwki dla obsługi, lokalnych przewodników, kierowców, tropicieli zwierząt należy przeznaczyć ok. 120 USD.

Informacje dodatkowe

Granica

KENIA
Obywatele polscy udający się do Kenii muszą mieć wizę turystyczną ważną 3 miesiące. Ważność paszportu nie może być krótsza niż 6 miesięcy. Do Kenii można przywieźć 0,7 litra alkoholu, 1 karton papierosów, ćwierć litra perfum, a także przedmioty służące do osobistego użytku: kamera, lornetka, aparat fotograficzny. Nie wolno wywozić: muszli, fragmentów koralowca, kości słoniowej, trofeów zwierzęcych, skorup żółwi, preparowanych motyli, roślin. Przy wjeździe do Kenii wypełnia się deklarację, w której należy określić ilość wwożonej waluty. Deklarację tę okazuje się przy wyjeździe. Można wwieźć albo wywieźć z Kenii gotówkę o równowartości do 5000 USD.
Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

TANZANIA
Obywatele RP potrzebują pobytowej wizy turystycznej (potrzebne 3 zdjęcia). Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesiące od chwili przekroczenia granicy (wymóg władz Tanzanii). Nie ma ograniczeń co do wwozu waluty ani wymogu jej deklarowania przy wjeździe. Nie trzeba też okazywać kwitów wymiany przy wyjeździe z kraju. Nie wolno wwozić ani wywozić waluty tanzańskiej. Wwóz i wywóz broni myśliwskiej oraz trofeów myśliwskich podlega specjalnym zezwoleniom. Zabroniony jest wywóz muszli, korali, kości słoniowej, skór dzikich zwierząt.
Przepisy wjazdowe i celne opracowano na podstawie informacji z MSZ.

Kuchnia

KENIA
Kuchnia kenijska może zadowolić zagranicznego turystę - od dobrej wołowiny do różnorodnych owoców morza, od truskawek i jabłek do bananów, owoców Męki Pańskiej (passiflory) i papai. W lepszych restauracjach i barach przeważa kuchnia indyjska, afrykańska, europejska. W większych miastach mniej wybredny turysta ma do dyspozycji nieźle rozwiniętą sieć lokali fast food, które zlokalizowane są najczęściej przy stacjach benzynowych. W Nairobi i Mombasie jest wiele doskonałych restauracji, lecz poza tymi miastami nie ma dużego wyboru. W rezerwatach trzeba jeść w swoim hotelu lub zdać się na umiejętności lokalnego kucharza przyrządzającego posiłki na sawannie. Oto kilka miejscowych potraw: ugali - gęste danie z płatków kukurydzianych, zwykle spożywane z warzywnym gulaszem lub mięsnym sosem; nyama choma - pieczeń, zwykle z kozy, przygotowana na otwartym ogniu; matoke - tłuczone zielone banany; irio - warzywna mieszanka grochu, kukurydzy i ziemniaków, zwykle podawana z mięsnym gulaszem lub sosem pomidorowym, githeri - warzywne, gorące danie w z wielu składników - kukurydzy, czerwonej fasoli, ziemniaków, marchewki, pomidorów, cebuli i czasami mięsa. Afrykanie na ogół wolą ciepłe drinki, tak więc zamawiając napój, trzeba zaznaczyć, że ma być zimny (baridi). Na rynku są dwie marki piwa, Tusker i White Cap. Nie poleca się picia wina. W lepszych kawiarniach i restauracjach można napić się świetnej kawy i herbaty. Na targu podaje się herbatę po hindusku - chai, z mlekiem i mocno osłodzoną.

TANZANIA
Najbardziej powszechną potrawą jest ugali, czyli mąka kukurydziana pomieszana z mąką z cassava (manioku), do której dodaje się sos z różnymi składnikami: kawałki mięsa (często kozina), ryba, gotowane jarzyny, ryż. Nyama choma – to pieczone mięso. Na wybrzeżu, zwłaszcza na Zanzibarze, je się owoce morza gotowane w mleczku kokosowym. Dania wegetariańskie zawierają przeważnie ryż i fasolę. W większych miastach znajdują się restauracje indyjskie. Do picia podaje się napoje gazowane (Coca i Pepsi, Seven Up, Sprite). Lokalne piwo to marki – Safari i Kilimanjaro.

Zakupy

KENIA
Popularnym zakupem są rzeźby z drewna różanego lub steatytu (kamień mydlany), lekkie koszyki (od koszy na bieliznę do barwnych tac i podstawek do filiżanek) z barwionego sizalu (kiondo), tarcze, instrumenty muzyczne, meble, bawełniane chusty - tzw. kanga. Oprócz kolekcji tradycyjnych tykw i kalabas oraz produkowanych wyłącznie na użytek turystów dzid i tarcz, na sprzedaż jest cała gama wspaniałej biżuterii, od kolczyków do efektownych masajskich naszyjników ślubnych. Wszędzie można kupić rzeźbione w drewnie maski i posążki makonde - błyszczące drewniane rzeźby, zwykle przedstawiające ludzi. Powinny być wykonane z hebanu, jednak większość z nich to podróbki z innego drewna. Wszechobecny jest różowy i biały steatyt stosowany do wyrobu różnych przedmiotów, od posążków hipopotamów do popielniczek i szachów. Spotyka się także piękne wyroby z malachitu. W ofercie jest cały zestaw ubrań na safari, łącznie z hełmem tropikalnym. Tradycją jest targowanie się. Z reguły narzucana jest wysoka marża na towary sprzedawane na straganach i bazarach.

TANZANIA
Na straganach przy drodze do parków narodowych i na bazarach w większych miejscowościach można znaleźć duży wybór wyrobów lokalnego rękodzieła, od koszyków i drewnianych figurek do tekstyliów (np. kanga – noszone przez miejscowe kobiety) i obrazów. Towary wystawione na sprzedaż nie mają generalnie stałej ceny. Targowanie się jest powszechnie przyjęte.

Zdrowie

KENIA
Od osób przybywających z Europy nie jest wymagane świadectwo szczepienia przeciw żółtej febrze. Jest obowiązkowe, jeśli turysta jedzie z Kenii do Tanzanii. Zaleca się więc wykonanie szczepień ochronnych: przeciw żółtej febrze, tężcowi, durowi brzusznemu, żółtaczce typu A czy polio. Informacje o szczepieniach przeciw chorobom tropikalnym udzielają Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Właściwie jedyną chorobą tropikalną, na którą narażeni są turyści jest malaria. Należy zabezpieczyć się przed tą chorobą, przenoszoną przez komary. Nieleczona może doprowadzić do zgonu. Objawy są podobne do grypy - gorączka, dreszcze bóle głowy, czasem utrata przytomności. Okres rozwoju choroby - do kilku tygodni po ukąszeniu przez komara. Niektóre leki antymalaryczne jak Lariam można kupić w aptekach, ale po przedstawieniu recepty oraz zlecenia importu. Czas oczekiwania - od 2 do kilku tygodni. By zmniejszyć możliwość ukąszenia przez komary należy po zmroku zakładać ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami, spać pod moskitierą, stosować repelenty odstraszające komary, unikać perfumowania się. Podczas całej podróży należy pić wyłącznie płyny butelkowane. Nie należy jeść niemytych warzyw i owoców, surowych sałatek, czy też przechowywać zbyt długo żywności. Natomiast w hotelach i dobrych restauracjach jedzenie jest wolne od bakterii i bezpieczne. Klimat tropikalny jest sprzymierzeńcem udaru, odparzeń spowodowanych upałem. Na odparzenia pomaga noszenie przewiewnej, bawełnianej odzieży i wygodnych butów. Ponadto skórę należy chronić kremami ochronnymi z filtrem UV, wzrok - okularami przeciwsłonecznymi, a głowę - nakryciem. Przebywając na terenach, gdzie panuje wysoka temperatura należy również unikać wysiłku fizycznego i picia alkoholu. W większych miastach jest dostęp do usług medycznych oraz lekarstw. Wizyta u internisty kosztuje ok. 20 USD, u stomatologa - 50-100 USD. Kosztowny jest pobyt w szpitalu. Na prowincji standard świadczonych usług medycznych jest znacznie gorszy niż w większych miastach.

TANZANIA
Wymagane jest szczepienie przeciw żółtej febrze (ważne przez 10 lat) - należy je wykonać 14 dni przed wyjazdem Zalecane jest szczepienie przeciw żółtaczce. Inne zagrożenia to ogniska cholery w wielu rejonach kraju, malaria, skażenie bakteryjne wody. Zalecane jest używanie wody przegotowanej, także do mycia zębów. Butelkowana woda stołowa jest łatwo dostępna. Inne napoje należy kupować także wyłącznie butelkowane lub w puszkach. Nie należy pić soków oferowanych w podrzędnych restauracjach czy u ulicznych sprzedawców. Istnieje duże niebezpieczeństwo dolegliwości żołądkowych, wobec czego nie należy jeść surowych warzyw i niemytych owoców. Powinno się zażywać tabletki przeciw malarii. W tej sprawie należy skontaktować się z lekarzem (Poradnia Chorób Tropikalnych w Warszawie – Wojewódzki Szpital Zakaźny, ul. Wolska 37, tel. 022-3355275). Tam również można uzyskać informacje w sprawie dodatkowej profilaktyki. Ponieważ w części są to sprawy wysoce indywidualne, prosimy o ich przeprowadzenie we własnym zakresie. Zalecane jest spanie w łóżkach z moskitierą, jak również stosowanie kremów z wysokim filtrem chroniącym przed oparzeniem słonecznym. Opieka medyczna, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest na złym poziomie. Brak pogotowia ratunkowego. Cena standardowej wizyty lekarskiej i cena doby szpitalnej są zróżnicowane. W państwowej służbie zdrowia od cudzoziemców pobierane są wyższe opłaty za niektóre usługi, zwłaszcza za poważniejsze operacje. Jeden dzień w szpitalu kosztuje 30 USD, porada lekarska i badania - 20 USD, badania rutynowe - 10 USD, badania specjalistyczne - 50-200 USD, duży zabieg chirurgiczny - 200-2000 USD, drobny zabieg chirurgiczny 50 USD.

Zwyczaje

KENIA
Generalnie ludzie w Kenii są przyjaźnie i gościnnie nastawieni do turystów. Jednak ich ubóstwo powoduje, że traktują każdego gościa jako bogacza. Odpłacanie im taką samą uprzejmością spotka się na pewno z zadowoleniem i ułatwi wzajemne kontakty, np. przy transakcjach na bazarze, czy straganach. Podczas objazdu wiele miejscowych dzieci będzie prosiło o drobne upominki, wobec tego można do naszego bagażu zapakować trochę długopisów, pocztówek, słodyczy, breloczków. Dorosłych także można obdarować: kobiety – kosmetyki, biżuteria, rajstopy, apaszki, mężczyźni – krawaty, skarpetki, T-shirty. Turyści nie powinni chodzić po mieście czy miejscach publicznych w strojach stosownych na plażę, gdyż jest to niezgodne z kulturą afrykańską i może obrazić większość przechodniów. Nie wolno fotografować ludzi, a szczególnie Masajów lub wyznawców islamu (wielu mieszka na wybrzeżu), bez ich wcześniejszej zgody. Jeżeli taką zgodę uzyskamy, warto wyrazić swoją wdzięczność płacąc symbolicznie drobną kwotę fotografowanemu, a na jego prośbę przesłać odbitkę. Fotografowanie krajobrazów i zwierząt nie stanowi problemu. Zakaz fotografowania obowiązuje na lotniskach, w portach, na mostach oraz w innych miejscach uchodzących za strategiczne. Nie wolno fotografować żołnierzy, policjantów i posterunków policji. Wjeżdżając na teren parków narodowych (sawanny) dobrze zabezpieczyć aparat fotograficzny, kamerę oraz inny sprzęt elektroniczny wkładając go do torebek foliowych. Koniecznie trzeba zabrać ze sobą dodatkowe baterie do aparatu, w Kenii są one bardzo drogie.

TANZANIA
W rejonach zamieszkanych przez muzułmanów, zwłaszcza w pasie wybrzeża i na atrakcyjnych turystycznie wyspach (Zanzibar), oczekuje się od turystów poszanowania miejscowej kultury. Szorty, minispódniczki, wydekoltowane sukienki, stroje plażowe poza plażą, topless na plaży - mogą narazić kobietę na przykrości. Również fotografowanie i filmowanie może wywołać gwałtowny sprzeciw miejscowej ludności. W czasie muzułmańskiego postu (ramadanu) oczekuje się, że turyści nie będą ostentacyjnie spożywali w ciągu dnia potraw lub napojów w miejscach publicznych. Zakazane jest fotografowanie prezydenta, umundurowanych żołnierzy i policjantów, a także Masajów i wyznawców islamu. Niektórzy w ogóle nie chcą być fotografowani, innych (np. Masajów) może przekonać drobna opłata.

comments powered by Disqus
Nasze marki:
  • Wczasy Zimowe

  • Wczasy Letnie

  • Obozowicz.pl

  • Wycieczki Egzotyczne

  • Nowa Huta Travel

  • Bilety Promowe

  • Wycieczki po Ojcowie

  • Jurajska Przygoda

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Zapisz się do Newsletter Ecotravel

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.