Wyżywienie | |
Nocleg | |
Realizacja programu |
Biuro czynne Pn - Pt 9:00-17:00
Newsletter | Kontakt z Nami
Jak zarezerwować?
Oferta na Zamówienie!
Wycieczka Chiny i Tybet Skarby Państwa Środka 2025
Wycieczki do Chin, Chiny i Tybet, Wycieczka do Chin 2025, Chiny samolotem, Zwiedzanie Chin 2025
OPIS OFERTY
PEKIN - XIAN - XINING - LHASA - YAMDROK - CHENGDU - LESHAN - CHENGDU
Dzień 1. Warszawa. Wylot z Warszawy.
Dzień 2. Pekin.
Po przylocie do Pekinu, rozpoczniemy naszą przygodę w stolicy Chin od zwiedzania niezwykłych obiektów olimpijskich, które zostały zbudowane na potrzeby Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku. Obiekty te znajdują się na osi miasta biegnącej w kierunku północ-południe, co symbolizuje tradycyjne chińskie podejście do planowania przestrzeni. Zobaczymy słynny Stadion Narodowy, znany jako "Ptasie Gniazdo", którego wyjątkowa, ażurowa konstrukcja przyciąga wzrok z daleka. Kolejną atrakcją będzie Wodny Sześcian, czyli Pływalnia Narodowa, znana ze swojej charakterystycznej, falującej fasady przypominającej bańki wodne. Te nowoczesne budowle symbolizują dynamiczny rozwój Chin i ich dążenie do bycia jednym z najważniejszych graczy na arenie międzynarodowej. Po zwiedzaniu obiektów olimpijskich nastąpi czas wolny, aby odpocząć po długiej podróży i zaaklimatyzować się do nowego otoczenia. Można ten czas wykorzystać na relaks w hotelu lub krótki spacer po okolicy, aby poczuć pulsujący rytm miasta. Wieczorem zaplanowana jest powitalna kolacja, podczas której będziemy mogli skosztować tradycyjnych chińskich potraw i poznać lokalne smaki. Kolacja stanowi doskonałą okazję do integracji z innymi uczestnikami wycieczki oraz wymiany pierwszych wrażeń z Pekinu. Dla osób chętnych zaplanowana jest także fakultatywna wycieczka "Pekin nocą". To wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak miasto ożywa po zmroku, kiedy jego ulice i zabytki są pięknie podświetlone. Przejażdżka przez nowoczesne dzielnice oraz wizyta przy historycznych budowlach, takich jak Plac Tiananmen czy Zakazane Miasto, podkreślają kontrasty między tradycją a nowoczesnością w tym tętniącym życiem metropolii. Po zakończeniu wycieczki wrócimy do hotelu na nocleg, by odpocząć przed kolejnymi dniami pełnymi wrażeń.
Dzień 3. Pekin.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Pekinu. Na początek Świątynia Harmonii i Pokoju - najpiękniejsze miejsce kultu religijnego w stolicy, skupiające wyznawców lamaizmu (tybetańskiej odmiany buddyzmu). Jest to kompleks sakralnych budowli taoistycznych w południowo-wschodniej części centralnego Pekinu. Kompleks był odwiedzany przez cesarzy Chin z dynastii Ming i Qing w czasie corocznych ceremonii, w czasie których modlono się do Nieba o obfite plony rolne. Następnie przejazd obok Placu Bramy Niebiańskiego Spokoju. Rzut oka na nowoczesny gmach Opery Narodowej i przejście na plac Tiananmen. Ten najważniejszy plac "Państwa Środka" sąsiaduje z gmachami Muzeum Narodowego i Parlamentu i rozpościera się przed Bramą Niebiańskiego Spokoju. Na placu wznosi się Mauzoleum Mao Zedonga. Zwiedzimy wybudowany w XV w. Pałac Cesarski będący rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Zakazane Miasto jest największym zespołem pałacowym na świecie i znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Przejdziemy też do parku Jingshan ze słynnym Wzgórzem Węglowym, z którego roztacza się panorama pałacu i miasta. Obiadokolacja ze słynną "kaczką po pekińsku". Nocleg w hotelu
Dzień 4. Pekin - Wielki Mur.
Po śniadaniu udamy się na przełęcz Juyongguan - która miała wiele różnych nazw w czasach dawnych dynastii. Za panowania dynastii Qin cesarz Qin Shi Huang nakazał budowę Wielkiego Muru. Zobaczymy i odwiedzimy kawałek Wielkigo Muru jednego z siedmiu cudów świata zachowanych do naszych czasów. Budowa muru trwała około 1700 lat. Następnie zobaczymy grobowce cesarzy z Dynastii Ming - wizyta na terenie jednego z 13. grobowców oraz spacer wzdłuż legendarnej "Drogi Duchów". Czeka nas również wizyta w "Świecie Pereł" - demonstracja technik hodowli pereł słodkowodnych i możliwość dokonania zakupów biżuterii i kosmetyków. Obiadokolacja i przejazd na stację kolejową skąd udamy się nocnym pociągiem (kuszetki) do Xian. Nocleg w pociągu.
Dzień 5. Xian.
Przyjazd do Xian w godzinach porannych. Transfer do hotelu, śniadanie. Wizyta w zakładzie rzemieślniczym, produkującym kopie żołnierzy z terakoty. Następnie udamy się do Muzeum Armii Terakotowej - zbiór figur naturalnej wielkości, wykonanych z wypalonej gliny, przedstawiających szeregowych żołnierzy, oficerów i konie. Armia znajduje się w grobowcu pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huang Di. W trakcie pochówku cesarza, cała armia również została umieszczona w podziemnych pomieszczeniach. Zobaczymy również Małą Pagodę Dzikiej Gęsi - jeden z symboli miasta. Lekcja kaligrafii. Wizyta w Muzeum Xian. Obiadokolacja - pierożkowy bankiet (degustacja ok. 16 rodzajów tradycyjnych chińskich pierożków). Nocleg.
Dzień 6. Xian - Xining.
Śniadanie. Zwiedzanie Xian - miasta, które powstało ponad 3000 lat temu. Na początek przespacerujemy się murami miejskimi, które są pozostałością XVI wiecznej budowli. Mur liczy ok. 14 km, nie wliczając w to bram miejskich. Ma 12 metrów szerokości, a pierwsza wersja muru powstała już w II w. p.n.e. Następnie udamy się na zwiedzanie dzielnicy muzułmańskiej w Xian, Zajrzymy do Wielkiego Meczetu - jednego z najstarszych i najbardziej znanych w całym kraju. Meczet został zbudowany w 742 roku, w okresie rządów dynastii Tang i był wielokrotnie przebudowywany w późniejszych latach. Jest ciągle używany przez chińskich muzułmanów (głównie przez mniejszość etniczną Hui). Jest to unikatowa budowla, bo przypomina on typową buddyjską świątynię. Nie ma tutaj żadnej kopuły jak w meczecie, ani minaretu. Transfer na dworzec kolejowy skąd udamy się szybkim pociągiem do Xining. Przyjazd do hotelu i obiadokolacja.
Dzień 7. Xining - Lhasa.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie miasta Xining, które było ważnym punktem strategicznym przy zachodniej granicy chińskiej przez wieki. Wraz ze wzrostem popularności buddyzmu tybetańskiego to miejsce stało się ważnym centrum religijnym i jednym z sześciu najważniejszych w Chinach. W XVI wzniesiono największy klasztor Ta'er, który do dziś jest świętym miejscem dla buddyjskiej szkoły Żółtych Czapek. Kompleks architektoniczny, w skład którego wchodzą sale Buddy, magazyny pism świętych, pagody, rezydencje lamów, a także kilka szkół religijnych. Cały klasztor Ta'er zajmuje powierzchnię ponad 144 000 metrów kwadratowych. Wśród tak wielu budynków klasztoru zobaczymy najważniejsze sale Dajinwa i Dajing. Następnie udamy się na zwiedzanie starego miasta wraz z wizytą w Meczecie Dongguan, który oprócz statusu religijnego jest wspaniałym kompleksem architektonicznym łączącym tradycyjny styl chiński i islamski. Obiadokolacja i przejazd na dworzec skąd udamy się nocnym pociągiem do Lhasy (kuszetki).
Dzień 8. Lhasa.
Tego dnia śniadanie zostanie podane w formie prowiantu podczas podróży pociągiem, co pozwoli Ci cieszyć się posiłkiem w niezwykłej scenerii. Przemierzając himalajskie przełęcze, będziesz mógł podziwiać zapierające dech w piersiach krajobrazy – surowe, majestatyczne szczyty i doliny, które rozciągają się na wyżynie tybetańskiej. Przejazd przez te trudno dostępne tereny, nazywane "dachem świata", to jedno z najbardziej spektakularnych doświadczeń, jakie oferuje Tybet. Będziesz mieć okazję zobaczyć unikalną przyrodę regionu, w tym ośnieżone szczyty, rwące rzeki oraz rozległe płaskowyże.W godzinach popołudniowych dotrzemy do Lhasy, stolicy Tybetu, położonej na wysokości około 3 650 metrów n.p.m., co czyni ją jednym z najwyżej położonych miast na świecie. Lhasa od XVII wieku pełni funkcję religijnej i administracyjnej stolicy Tybetu, będąc również duchowym sercem lamaizmu, czyli buddyzmu tybetańskiego. Po przyjeździe na dworzec w Lhasie udamy się do hotelu, gdzie będzie czas na zakwaterowanie i chwilę odpoczynku po długiej podróży. Wieczorem, po obiadokolacji, dla chętnych zaplanowana jest wieczorna wyprawa po starym mieście. Lhasa po zmroku nabiera szczególnego uroku, a spacerując po jej wąskich uliczkach, będziesz mógł zobaczyć tradycyjne tybetańskie domy, małe sklepy, kawiarnie i świątynie, tętniące życiem pielgrzymów i mieszkańców. To doskonała okazja, by poczuć autentyczną atmosferę tego niezwykłego miejsca, które przez wieki stanowiło centrum kultu i nauki dla wyznawców buddyzmu tybetańskiego. Na zakończenie dnia wrócimy do hotelu na zasłużony nocleg, by nabrać sił na kolejne dni pełne odkryć w Tybecie.
Dzień 9. Lhasa.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Lhasy, która w języku tybetańskim oznacza „miejsce bogów”. Na początek odwiedzimy Pałac Potala inaczej zwany zimowym pałacem Dalajlamy. Kompleks składaka się z Pałacu Białego i Czerwonego zbudowanego na wysokości 3700 m n.p.m. W pałacu znajduje się 698 malowideł ściennych i 10000 malowanych zwojów, liczne rzeźby, dywany, baldachimy, zasłony, porcelana, jadeit i drobne przedmioty ze złota i srebra, a także zbiór świętych pism - sutr. Następnie udamy się do Norbulingka - zwanego pałacem letnim. Ten kompleks został zbudowany w XVIII wieku i jest położony na brzegu rzeki Lhasa. Obejmuje rozległy ogród z czterema zespołami pałacowymi i klasztorem na powierzchni 36 ha. Kompleks jest arcydziełem sztuki tybetańskiej. Na koniec naszego zwiedzania odwiedzimy klasztor Sera, który jest jednym z największych a zarazem najstarszych klasztorów w Lhasie. Pochodzi z XVII wieku i jako jeden z nielicznych przetrwał rewolucje kulturalną. Zobaczymy w nim wielką salę zgromadzeń gdzie znajdują się malowidła ścienne przedstawiające Czterech Królów Strażników. Najważniejsza jest centralna kaplica, w której znajduje się 6-metrowy posąg Maitrei, czyli Przyszłego Buddy (po tybetańsku Jampa). Cenny tekst nauk Buddy wydrukowany w 1410 roku w 105 tomach znajduje się na południowej ścianie kaplicy. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 10. Lhasa.
Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Lhasy. Odwiedzimy najświętszą świątynię w Tybecie - Jokhang, uważaną za "serce miasta” ,znajduje się w centrum sieci świątyń buddyjskich. Kompleks został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a jego budowę szacuje się na 640 r. Co ciekawe przy jej projektowaniu i budowie pracowało wielu nepalskich artystów. Następnie zagłębimy się w labirynt uliczek żeby dotrzeć do ulicy Barkhor, która pokazuje nam , jak musiało wyglądać życie setki, a nawet tysiące lat temu. Spotkamy tu pobożnych pielgrzymów spacerujących zgodnie z ruchem wskazówek zegara wokół Barkhor Kora z kołem modlitewnym w dłoniach. Wędrując uliczkami, zobaczymy mieszkańców ubranych w tradycyjne stroje tybetańskie. W małych sklepikach będzie można nabyć rękodzieła z okolicznych krajów. Na koniec udamy się na zwiedzanie klasztoru Drepung, który w czasach swojej świetności był największym klasztorem na świecie, spośród wszystkich religii. Miejsce to znane było wysokiego standardu studiów akademickich i było nazywane Uniwersytetem Tybetu. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 11. Lhasa - Yamdrok.
Po śniadaniu czeka nas uczta na łonie natury. Podobnie jak góry także jeziora są przez Tybetańczyków uważane za święte, są miejscem zamieszkania bóstw i są obdarzone mocami. Udamy się nad jezioro słodkowodne Yamdrok - jedno z trzech największych jezior w Tybecie. Jest otoczone wieloma ośnieżonymi szczytami. Nad jeziorem znajduje się słynny klasztor Samding, który jest jedynym klasztorem tybetańskim, na którego czele stoi reinkarnacja kobiety. Nad jeziorem spotkamy wielu pielgrzymów, którzy odwiedzają to święte miejsce jako jedno z czterech „Wielkich Jezior Gniewu” strzeżonych przez boginię Dorje Gegkyi Tso. Następnie udamy się na zwiedzanie typowego domostwa tybetańskiego, zobaczymy jak lokalna ludność żyje i jak wyglądają warunki życia w Tybecie. Będzie można sobie zrobić zdjęcie ze słynnymi jakami. Obiadokolacja i powrót do Lhasy. Nocleg.
Dzień 12. Lhasa - Chengdu.
Po śniadaniu udamy się na lotnisko, skąd polecimy do Chengdu, jednego z najważniejszych miast w Chinach, znanego z wyjątkowej fauny i bogatej kultury. Po przylocie rozpoczynamy zwiedzanie, a naszą pierwszą atrakcją będzie Instytut Pandy Wielkiej. Jest to unikalne miejsce, które pozwala na bliskie obcowanie z tymi uroczymi stworzeniami, żyjącymi w warunkach zbliżonych do naturalnych. Instytut został założony w 1987 roku, początkowo obejmując opieką 6 pand uratowanych ze środowiska naturalnego. Dziś stanowi ważne centrum badań nad rozmnażaniem i ochroną tego zagrożonego gatunku, a także jego przystosowaniem do życia w dzikich warunkach. Oprócz pand wielkich, odwiedzimy również mniejsze, ale równie fascynujące pandy czerwone, które zamieszkują te same tereny. Po wizycie w instytucie udamy się na spacer po ulicy Jinli, jednej z najstarszych i najbardziej urokliwych ulic Chengdu, nazywanej „Pierwszą Ulicą Królestwa Shu”. Historia tej ulicy sięga aż do 221 r. p.n.e., kiedy była znana z produkcji bogatych tkanin i baldachimów. Obecnie Jinli to popularna atrakcja turystyczna, pełna tradycyjnych sklepików, straganów z rękodziełem oraz lokalnych przysmaków. Ulica szczególnie urzeka wieczorami, kiedy jest pięknie podświetlona, tworząc wyjątkową atmosferę. Spacerując po niej, można zanurzyć się w kulturze i historii tego regionu, a jednocześnie cieszyć się współczesnymi atrakcjami. Wieczorem zjemy obiadokolację w stylu seczuańskim, gdzie będziemy mieli okazję spróbować regionalnej specjalności – Hot Pot. To tradycyjne danie polega na gotowaniu mięsa, warzyw i tofu w gorącym bulionie, często bardzo pikantnym, co jest charakterystyczne dla kuchni seczuańskiej. Po zakończeniu dnia pełnego wrażeń, udamy się na nocleg do hotelu, aby odpocząć przed kolejnymi atrakcjami.
Dzień 13. Chengdu - Leshan.
Po śniadaniu wyruszymy w malowniczą podróż autobusem do miasta Leshan, które słynie z monumentalnego, 71-metrowego posągu Wielkiego Buddy, wykutego w piaskowcu na zboczu góry Lingyun. Ta niesamowita rzeźba, największy na świecie posąg Buddy, wznosi się majestatycznie nad zbiegiem dwóch rzek: Dadu He i Min He, stanowiąc niezwykły widok zarówno z lądu, jak i z wody. Został stworzony w VIII wieku przez mnichów buddyjskich, którzy wierzyli, że posąg ochroni region przed powodziami, które często nawiedzały miejsce spotkania rzek. Prace trwały blisko 90 lat, a ich efekt do dziś przyciąga turystów i pielgrzymów z całego świata. Podczas rejsu łodzią po rzece będziemy mogli podziwiać ten imponujący posąg z bliska, a przewodnik opowie o fascynującej historii jego powstania oraz o wierzeniach i legendach, które związane są z tym miejscem. Widok Wielkiego Buddy z perspektywy wody pozwoli nam zobaczyć nie tylko ogromną rzeźbę, ale także otaczające ją krajobrazy, które dodają miejscu mistycznej atmosfery. Po rejsie zatrzymamy się w lokalnej herbaciarni u podnóża słynnej góry Emei, jednego z czterech świętych gór buddyzmu w Chinach. Tam będziemy mieli okazję spróbować tradycyjnej chińskiej herbaty oraz odpocząć wśród pięknej przyrody. Herbaciarnie w tym regionie słyną z bogatych tradycji i serwowania herbaty w stylu syczuańskim, co jest nieodłącznym elementem lokalnej kultury. Po zwiedzaniu wrócimy do Chengdu, gdzie zjemy kolację w lokalnej restauracji, serwującej dania kuchni syczuańskiej, znanej z wyrazistych smaków i użycia charakterystycznego pieprzu syczuańskiego. Wieczorem, dla chętnych, możliwość uczestnictwa w spektaklu syczuańskiej opery, która słynie z efektownych występów, w tym z tradycyjnej sztuki "zmiany masek" (bian lian). Po pełnym wrażeń dniu wrócimy na nocleg do hotelu.
Dzień 14. Chengdu.
Po śniadaniu będziesz mieć czas wolny, który możesz wykorzystać według własnych potrzeb. To doskonała okazja, aby zrelaksować się po intensywnym programie, zrobić ostatnie zakupy lub jeszcze raz przespacerować się po okolicy hotelu. Możesz odwiedzić lokalne sklepy z pamiątkami, spróbować regionalnych smakołyków lub napić się herbaty w jednej z pobliskich herbaciarni. Następnie nastąpi przejazd na lotnisko, gdzie po załatwieniu formalności związanych z odprawą biletową i bagażową, przygotujesz się do podróży powrotnej do Polski. Lot będzie obejmował przesiadkę, co daje możliwość krótkiego odpoczynku lub zwiedzania strefy tranzytowej na międzynarodowym lotnisku. Wylot do Polski będzie końcem tej pełnej wrażeń podróży, pełnej niezapomnianych miejsc, spotkań z kulturą oraz pięknymi krajobrazami.
Uwaga: Z uwagi na szczególne warunki panujące w Tybecie (położenie na wysokości od 3700 m. n. p. m.) zalecamy konsultację z lekarzem przed podjęciem decyzji o wykupieniu wycieczki.
UWAGA: Podczas przejazdów pociągami zabronione jest posiadanie aerozoli powyżej 100 ml zarówno w bagażu podręcznym jaki i bagażu głównym.
WAŻNE: Na miejscu akceptowane są wyłącznie dolary amerykańskie wydane po 2013 roku. Banknoty muszą być w nienagannym stanie – nie mogą być uszkodzone, popisane ani zniszczone. Zalecamy wcześniejsze sprawdzenie posiadanej gotówki, aby uniknąć ewentualnych trudności z płatnościami.
WYPOSAŻENIE HOTELU
Brak udogodnień dla osób niepełnosprawnychUwaga:Z uwagi na szczególne warunki panujące w Tybecie (położenie na wysokości od 3700 m. n. p. m.) zalecamy konsultację z lekarzem przed podjęciem decyzji o wykupieniu wycieczki.
Wizy
Od 1 lipca 2024 roku do 31 grudnia 2025 roku, obywatele Polski mogą wjeżdżać do Chin bez wizy na do 30 dni w celach turystycznych, biznesowych, rodzinnych lub tranzytowych.
Do wjazdu do Chin niezbędny jest ważny paszport. Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy od planowanej daty zakończenia imprezy.
Ważna informacja dla Klientów podróżujących do Chin:
Aby potwierdzić rezerwację i zagwarantować realizację usług, konieczne jest przesłanie kompletnych danych paszportowych do BP w momencie dokonywania rezerwacji lub najpóźniej 30 dni przed wylotem. Brak uzupełnienia danych w wymaganym terminie może skutkować anulowaniem wyjazdu przez BP.
Podczas rezerwacji należy podać pełne dane zgodne z paszportem, w tym:
Cena podstawowa | Wolne miejsca | |
---|---|---|
17.10-31.10.2025 | 14629 PLN | Sprawdź |
zakwaterowanie w hotelach dobrej klasy 4* w pokojach dwuosobowych z łazienkami i klimatyzacją
śniadania w formie bufetu, obiadokolacje wg programu (w cenie: 1 szklanka napoju).
Miejscowość |
---|
Warszawa |
DODATKOWO PŁATNE:
obowiązkowa opłata za wstępy do zwiedzanych obiektów, obsługa lokalnych przewodników, serwis miejscowego agenta, zwyczajowe napiwki i inne opłaty lokalne w wysokości ok. 455USD na osobę jako pakiet płatny lokalnemu kontrahentowi (pilotowi) na miejscu wycieczki
dopłata do opcji "podróżujący samotnie" (uczestnik może być dokwaterowany do innej osoby tej samej płci) - w przypadku realizacji dokwaterowania w ramach opcji "podróżujący samotnie", dopłata zostanie anulowana
koszty wycieczek fakultatywnych
- Pekin nocą (35 USD/os.)
- Chińska Opera (50 USD/os.)
- Masaż stóp (30 USD/os.)
- Przedstawienie tanców Tybetańskich (55 USD/os.)
WAŻNE: Na miejscu akceptowane są wyłącznie dolary amerykańskie wydane po 2013 roku. Banknoty muszą być w nienagannym stanie – nie mogą być uszkodzone, popisane ani zniszczone. Zalecamy wcześniejsze sprawdzenie posiadanej gotówki, aby uniknąć ewentualnych trudności z płatnościami.
CZAS LOTU:
Pekin - ok. 12 godz.: Warszawa - lotnisko europejskie lub międzynarodowe (np. Wiedeń, Frankfurt, Moskwa, Dubaj itp.) ok. 2-8 godz., lotnisko europejskie lub międzynarodowe - Pekin - ok. 7 - 10 godz.
RÓŻNICE CZASOWE:
Po przybyciu do Chin należy przestawić zegarki o 6 godzin do przodu względem czasu polskiego w lecie i 7 godzin w zimie.
KLIMAT:
Chiny leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych: zwrotnikowej (południowe wybrzeża oraz wyspa Hajnan), podzwrotnikowej (zachodnia, środkowa i wschodnia część kraju) oraz umiarkowanej (północne i północno-wschodnie Chiny). Południowo-wschodnia i wschodnia część kraju ma klimat monsunowy z porą deszczową i suchą. Chiny są całorocznym kierunkiem wakacyjnym. Najlepszy czas na zwiedzanie to wiosna (marzec - kwiecień) i jesień (wrzesień - listopad), kiedy temperatury oscylują w granicach 20-30 °C. Noce mogą być wtedy chłodne, ale w ciągu dnia pogoda jest odpowiednia do zwiedzania. Latem temperatury mogą przekraczać 30 °C i również jest to odpowiednia pora na zwiedzanie Państwa Środka. Rejony górskie i wyżej położone np. Tybet, lepiej zwiedzać latem, kiedy nie ma już niebezpieczeństwa dojmujących mrozów. Północne regiony Chin charakteryzują się klimatem kontynentalnym z ostrymi zimami i upalnym latem, im bardziej na południe, tym wilgotność i temperatury są wyższe.
WALUTA:
1 CNY (Chiński Juan) = 0,16 USD. Chińskie władze utrzymują sztywny kurs waluty, więc nie ma znaczenia gdzie wymienimy dolary na juany - kurs będzie taki sam. Ze względów praktycznych polecamy dokonywać wymiany w hotelach (należy przedstawić paszport), choć jest to możliwe również w bankach i kantorach. W sklepach przyjmuje się międzynarodowe karty płatnicze z wypukłymi numerami.Zabierając ze sobą dolary amerykańskie należy pamiętać, że akceptowane są banknoty nieuszkodzone, niepopisane, wydane minimum po 2006 roku. Nie ma konieczności posiadania banknotów o niskich nominałach, ponieważ są one wymieniane na lokalną walutę.
PRZYKŁADOWE CENY:
Butelka wody 0,3 l - ok. 0,25 USD, butelka piwa 0,3 l w sklepie - ok. 0,25 USD, piwo w barze - ok. 1,5 USD litr benzyny - ok. 0,4 USD, obiad w restauracji - ok. 10 USD, paczka papierosów - ok. 1 USD.
TRANSPORT:
Wszystkie szanujące się linie europejskie latają do Państwa Środka, do głównych miast takich, jak Pekin, Szanghaj i Hong Kong, a także mniej ważnych, jak: Chengdu, Kanton. Przeloty na trasach lokalnych oferują coraz liczniejsze i nowocześniejsze linie chińskie - m. in. China Air, Dragonair. Samodzielne poruszanie się po Chinach jest raczej utrudnione ze względów kulturowych, językowych i formalnych. Niemniej jednak doskonale rozwinięta jest sieć połączeń autobusowych, a połączenia kolejowe docierają do wszystkich ważnych zakątków kraju - łącznie z Tybetem, słynna nową trasą kolejową. Na trasach gdzie turystom oferowane są kuszetki, jeżdżą komfortowe pociągi z zamykanymi i klimatyzowanymi przedziałami.UWAGA! W bagażu rejestrowanym i podręcznym nie można przewozić baterii lub akumulatorów o pojemności powyżej 160Wh, wszelkie baterie i przenośne ładowarki powinny być przewożone w bagażu podręcznym i posiadać tabliczkę znamionową.
CIEKAWOSTKI:
- Zakupy to nieodłączna część wizyt w Państwie Środka. Chińczycy to chyba najlepsi handlowcy na świecie - ceny na bazarach zawsze są zawyżone i uwzględniają konieczność targowania się, które zawsze odbywa się w uprzejmej atmosferze. Zaczynając negocjacje trudno czegoś w końcu nie kupić. Turystom przede wszystkim polecamy tzw. "silk market" w Pekinie, gdzie można kupić dosłownie wszystko - głównie "markową" odzież, ale również stragany i sklepy z perłami w okolicach Szanghaju. W sklepach firmowych, supermarketach ceny są stałe i nie podlegają negocjacjom.
- Posiłki w restauracjach - na trasach wycieczek restauracje w których gościmy są zawsze zatwierdzone przez specjalny urząd, który zezwala na serwowanie posiłków obcokrajowcom. W cenę posiłku zawsze wliczona jest 1 szklanka napoju, za dodatkowe napoje należy płacić dodatkowo. Nie trzeba jeść pałeczkami, choć jest to mile widziane. Niemniej jednak nie ma problemu z otrzymaniem tradycyjnych sztućców.
- Kuchnia chińska - obiegowe twierdzenie, że Chińczycy jedzą psy, jest tak samo nieprawdziwe, co krzywdzące. Potrawy z psa są przysmakiem w kuchniach mniejszości etnicznych z południa kraju i większość Chińczyków również ich nie aprobuje. Tradycje kulinarne są w Chinach bardzo żywe, a posiłek jest zawsze rytuałem, poprzedzonym degustacją herbaty. Inaczej niż w Europie, nie ma tradycji pojedynczych porcji, a półmiski z jedzeniem ustawia się na stole, na wielkiej obrotowej podstawce, aby każdy mógł sięgnąć porcję tego na co akurat ma ochotę.
ŚWIĘTA:
- Chiński Nowy Rok – styczeń/luty (święto ruchome uzależnione od kalendarza księżycowego) – najważniejsze chińskie święto.
- Święto Lampionów – styczeń/luty – bardzo malownicze święto, podczas którego Chińczycy robią papierowe lampiony i spacerują z nimi wieczorami po ulicach.
- Święto Wody – połowa kwietnia (13-16.04) – ludzie opryskują się wodą, co ma na celu pozbycie się wszelkich demonów. Obchodzi je narodowość Dai w prowincji Yunnan.
- Święto Smoczych Łodzi - rozpoczyna się piątego dnia piątego miesiąca księżycowego. Dzień ten uznawany jest przez Chińczyków za najdłuższy dzień w roku. Podczas tego święta nad drzwiami domów Chińczycy wieszają papierowe amulety i rzucają petardy, aby odpędzić złe duchy.
- Święto Dziewcząt lub Święto Córek - najbardziej romantyczne chińskie święto przypada 7. dnia siódmego miesiąca.
- Święto Głodnych Duchów - obchodzone 15. dnia siódmego miesiąca Święto Głodnych Duchów. Tego dnia składa się hołd wszystkim zmarłym.
- Święto Środka Jesieni/Księżycowych Ciasteczek – wrzesień/październik – Chińczycy jedzą podczas tego święta księżycowe ciasteczka i spoglądają w Księżyc. Jest to tradycyjnie chiński dzień zakochanych.
- Święto Przodków czyli Święto Czystej Jasności - czasie, obchodzonego 15. dnia po równonocy wiosennej, Święta Przodków, Chińczycy składają dary przodkom, aby zapewnić sobie ich przychylność i nie dopuścić, by się na nich gniewali.
ELEKTRYCZNOŚĆ:
220V 50Hz, w zależności od regionu kraju używane są różne gniazdka: japońskie, australijskie, brytyjskie i południowoafrykańskie. Do żadnego z powyższych typów nie pasują europejskie wtyczki, stąd należy zaopatrzyć się w adapter przed podróżą, lub nabyć go na miejscu. W większości hoteli można wypożyczyć przejściówki.
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE W RP:
Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
Wydział Konsularny przy Ambasadzie
ul. Bonifraterska 1 ( wejście od ul. Wałowej ), Warszawa
Telefon: 0048 22 8319129
Faks: 0048 22 6354211
consular@chinaembassy.org.pl
www.chinaembassy.org.pl
PLACÓWKI DYPLOMATYCZNE RP:
Ambasada RP w Pekinie
1 Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai
100600 Beijing (Pekin), PR China
Telefon: (00-86 10) 65 32 12 94 do 5
Faks: (00-86 10) 65 32 35 67
polcons@public.bta.net.cn
www.pekin.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Hongkongu
Rooms 3505-06, Hopewell Centre
183 Queen's Road East, Hong Kong
Telefon: (00-852) 2840 0779, 2840 0814
Faks: (00-852) 2596 0062
hongkong.kg.sekretariat@msz.gov.pl
www.hongkongkg.polemb.net
Konsulat Generalny RP w Kantonie
63 Shamian Dajie
510130 Guangzhou, PR China
Telefon: (00-86 20) 81 21 99 93, 81 21 99 94
Faks: (00-86 20) 81 21 19 95
kanton.kg.sekretariat@msz.gov.pl
Konsulat Generalny RP w Szanghaju
618 Jianguo Xilu
200031 Shanghai, PR China
Telefon: (00-86 21) 64 33 92 88, 64 33 47 35, 64 74 07 65
Telefon Dyżurny: (86) 15 0000 444 808
Faks: (00-86 21) 64 33 04 17
szanghaj.kg.sekretariat@msz.gov.pl
ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)
+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl
godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Zapisz się do Newsletter Ecotravel
Biuro Podróży EcoTravel z Krakowa (Nowa Huta) - lato i zima, wakacje i ferie zimowe, urlop na plaży i wyjazdy na narty - sprawdzona oferta turystyczna - obozy młodzieżowe, wczasy, wycieczki objazdowe, wyprawy, Wycieczki Egzotyczne, pielgrzymki, sylwester, święta, weekendy, rejsy wycieczkowe, wczasy zdrowotne, wczasy spa, wczasy dla seniora oraz kolonie, obozy letnie, obozy zimowe, obozy narciarskie, obozy snowboardowe, zimowiska, zielone szkoły, wycieczki szkolne. m.in. Ojcowski Park Narodowy. Organizujemy imprezy integracyjne, pikniki i spotkania firmowe. Posiadamy wycieczki w ofertach last minute, first minute i promocje. Sprzedajemy i rezerwujemy bilety promowe, bilety lotnicze i bilety autokarowe. Oferujemy wycieczki last minute do krajów basenu morza śródziemnego jak Egipt, Tunezja, Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Turcja, Francja, Czarnogóra, Maroko oraz innych jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Austria, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Belgia, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Monako.
Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.