ROSJA BAJKAŁ - SYBERIA ZIMĄ Zimowa przygoda wokół zamarzniętego Bajkału
DZIEŃ 1:
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie i wylot do Irkucka z przesiadką w Moskwie.
DZIEŃ 2:
Przylot do Irkucka – miasta związanego z losami polskich zesłańców. Pierwszy spacer w warunkach syberyjskiej zimy – zwiedzanie oryginalnego skansenu drewnianych domostw, soboru Objawienia Pańskiego i neogotyckiego tak zwanego „polskiego kościoła” oraz cerkwi Zbawiciela z początku XVIII wieku (przy odrobinie szczęścia możliwość wsłuchania się w cerkiewne chóry). Okazja na zakupy przydatne na dalszą część wyprawy, na przykład: rozgrzewające goździki, czekolada, piersióweczki z ziołowymi nalewkami lub buriackim balsamem (leczy wszystkie możliwe infekcje już po dwukrotnym spożyciu! Warunek: w ilości nie mniejszej niż jedna półlitrowa butelczyna…). Powolne oswajanie się z nieznanym wcześniej światem tęgich mrozów, wielkich śniegów i wiecznej zmarzliny. Pierwsze ważne odkrycie - ludzie żyją tu całkowicie normalnie, nie przejmując się zbytnio mroźną aurą. W prawie każdej dzielnicy działa lodowe miasteczko uciech wszelakich, w których pełno jest zjeżdżalni, lodowisk, górek i pagórków. Mroźna aura daje też nieskończone możliwości rzeźbiarzom specjalizującym się w tworzeniu najrozmaitszych lodowych scen rodzajowych. Pod koniec pierwszego dnia przychodzi uspokajająca refleksja, że wcześniejsze wyobrażenia były trochę na wyrost, że chyba podoła się trudom syberyjskiej wyprawy… Nocleg w hotelu.
DZIEŃ 3:
Po śniadaniu przejazd do znanej z malowniczego położenia nad samym brzegiem Bajkału – Listwianki. Wizyta w skansenie Talcy, w którym można zdobyć pierwszą wiedzę o mieszkańcach Syberii, ich domostwach, ubiorach itp. Kontynuacja podróży do Listwianki. Przyjazd okolicach południa. Zakwaterowanie. A po południu – ahoj, przygodo! Wyprawa „śnieżnochodami” (rodzaj poduszkowca do jazdy na lodzie napędzanego śmigłem) wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej. Ponad 80-kilometrowa linia kolejowa poprowadzona malowniczo wzdłuż klifowych wybrzeży Bajkału. Na trasie zbudowano czterdzieści tuneli i kilkanaście wiaduktów. To niezwykle ciekawe osiągnięcie myśli inżynieryjnej tamtych czasów. Zamarznięty Bajkał potrafi zaskakiwać. W przerwach między jazdami zapoznawanie się z różnymi rodzajami tafli lodowej: od niesamowitej gładzi lodowej, na której trudno postawić więcej niż trzy kroki nie zaliczając karkołomnego upadku, po powierzchnie zasypaną śniegiem aż do spiętrzonej lodowej kry, złowrogiej i podstępnej. Krótka nauka chodzenia i uciesznego ślizgania się po bajkalskim jeziorze. Wizyta w lokalnym domostwie, raczenie się smakołykami z gatunku „pielmieni”, „wareniki” i obowiązkowo słynna w tej okolicy „solianka”. Powrót do miejscowości Listwianki. Dla chętnych możliwość skorzystania z „bani”, czyli autentycznej syberyjskiej łaźni parowej, która od wieków umila życie mieszkańcom Syberii. Nocleg
DZIEŃ 4:
Podglądanie życia syberyjskiej wioski. Wycieczka piesza do Muzeum Bajkalskiego, w którym zobaczyć można praktycznie całe bogactwo fauny i flory Bajkału. Fakultatywna eksploracja lodowej pustyni Bajkału na skuterach śnieżnych, hen daleko, aż do przylądka Skripper i skutej o tej porze lodem osady o jakże dźwięcznie brzmiącej nazwie Bolszyje Koty lub też przejażdżka w stylu syberyjskich traperów, psim zaprzęgiem po tajdze. Wieczorem możliwość wyjścia do Teatru Pieśni Autorskiej na koncert poezji śpiewanej w wykonaniu miejscowego artysty, zafascynowanego pięknem surowej syberyjskiej przyrody i sławiącego pieśnią uroki siermiężnego, ale za to urokliwego wiejskiego życia. Powrót do miejsca zakwaterowania. Dla chętnych możliwość skorzystania z „bani”, czyli autentycznej syberyjskiej łaźni parowej.
DZIEŃ 5:
Po śniadaniu wyjazd w dalszą drogę – celem jest wyspa Olchon, która jednak na skutym lodem Bajkale przestaje być wyspą aż do roztopów… W trakcie podróży popas w przydrożnej wiosce, gdzie gospodynie serwują parujący na mrozie syberyjski przysmak – misternie ręcznie lepione „pozy” – rodzaj wykwintnych pierogów z nadzieniem o niebiańskim wręcz smaku i takim samym aromacie (składniki farszu oraz dobór ilościowy składników są jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic kulinarnych tego regionu Syberii). Pod koniec dnia przeprawa suchą nogą przez skutą lodem cieśninę Olchońskie Wrota i dojazd do największej osady na wyspie – Chużyru. Kolacja. Nocleg w kwaterach prywatnych.
DZIEŃ 6:
Całodzienne podglądanie atrakcji Olchonu. Przeprawa na zamarzniętą taflę cieśniny Małe Morze, skąd już tylko krok do legendarnej skały zwanej Szamanką. Skała ta przez mieszkańców Syberii uważana jest za miejsce magiczne, w którym drzemią ukryte moce i z którego na otoczenie promieniuje tajemnicza energia. To jeden z największych czakramów ziemskiej mocy. Tak przynajmniej wierzą wyznawcy szamanizmu, a w opowieściach przekazywanych z pokolenia na pokolenie jest wiele mniej lub bardziej autentycznych historii potwierdzających, że coś w tym względzie jest na rzeczy… Wierzyć – nie wierzyć? Na wszelki wypadek warto wykorzystać swoją tam obecność, aby pobrać z tej słynnej skały trochę dodatkowej energii również dla siebie… Tego dnia w programie jeszcze przejazd do buddyjskiej stupy na małej wysepce Ogoj. Kolacja składająca się z lokalnych przekąsek, dość suto podlewana niezwykłym, lekko wyskokowym rarytasem, produkowanym przez syberyjskich szamanów, który ma tą właśnie zaletę, że udrażnia węzły i czakramy energetyczne w człowieku już po pierwszym „stakanie”…
DZIEŃ 7:
Po śniadaniu kolejna eksploracja lodowej bajkalskiej pustki. Przejazd UAZ-em w okolicy cieśniny Małe Morze, oglądanie i fotografowanie malowniczych skalistych przylądków Trzej Bracia i Choboj. Wizyta w Pieszczance – dawnym stalinowskim łagrze. Próba uruchomienia wyobraźni i pochylenia się nad losem nieszczęśników, którym inni ludzie zainfekowani złowrogą ideologią stalinizmu zgotowali tak tragiczny los. Dalszy przejazd do Ust’Barguzina. Kolacja, a później gorąca bania, chłostanie się bez opamiętania witkami brzozowymi, po czym obowiązkowo tarzanie się w śniegu na zewnątrz... Co hartuje ciało, ale też krzepi duszę. Nocleg w kwaterach prywatnych.
DZIEŃ 8:
Dalsze odkrywanie atrakcji Bajkału zimową porą. Objazd UAZ-em wokół niezwykle fotogenicznego półwyspu Święty Nos, do którego przylega równie malownicza Zatoka Cziwyrkujska, wrzynająca się i podmywająca klifowe w tym miejscu brzegi Bajkału porośnięte dziewiczą tajgą. Około południa jedna z większych atrakcji tej wyprawy: możliwość kąpieli w ciepłych mineralnych źródłach zlokalizowanych na brzegu Bajkału. Dalszy przejazd do położonej pośród tajgi osady Dawsza. Osadę tą zamieszkują głównie strażnicy przepięknego Rezerwatu Barguzińskiego. Wizyta w Muzeum Przyrodniczym, która zwykle jest pouczającą lekcją o ekstremalnych trudach życia w tym regionie Rosji, o jego faunie i florze, a wreszcie i o tajdze. Nocleg w kwaterach prywatnych.
DZIEŃ 9:
Kontynuujemy wyprawę po zamarzniętym Bajkale. Po drodze co jakiś czas pojawiać się będą spiętrzenia zamarzniętej kry lodowej zwane torosami. Gdzieniegdzie olbrzymie naprężenia powodują rozległe pęknięcia lodu i doprowadzają do pojawiania się zdradliwych szczelin. Aby te naprężenia nie przeniosły się na ludzi, w połowie trasy przystanek na łyk buriackiego balsamu… Dalsza jazda przez najdziksze ostępy tajgi w kierunku północnym aż do zapomnianego przez boga i ludzi Siewierobajkalska. Miasto to zawdzięcza swoje powstanie budowniczym Bajkalsko-Amurskiej Magistrali (BAM). Chwilowy powrót do cywilizacji i możliwość zresetowania się po trudach lodowej odysei. Kolacja. Nocleg.
DZIEŃ 10:
Jeden z bardziej relaksujących dni wyprawy. Przejazd na drugi brzeg Bajkału do urokliwego sanatorium w Chakusach, zbudowanego w środku głuchej tajgi. Czas na delektowanie się kąpielami w gorących uzdrowiskowych źródłach. Bieganie na bosaka po śnieżnych zaspach, zabawy w rzucanie śnieżkami dla ochłody. Około południa piknik w terenie – bajkalska ryba z rożna. Po południu droga powrotna do Siewierobajkalska. Następnie nieśpieszny spacer po miasteczku z końca świata, w którym czas zatrzymał się przechowując pamięć o dawnym ZSRR. Wizyta w muzeum Historii BAM-u da możliwość odnalezienia odpowiedzi na wiele wcześniejszych pytań i wątpliwości dotyczących faktów o budowie tej słynnej magistrali kolejowej. Kolacja. Nocleg
DZIEŃ 11:
Rano wizyta w wiosce Bajkalskoje, która jest kwintesencją naszych wyobrażeń o syberyjskich osadach – drewniana zabudowa, samotna cerkiew, kolorowe zdobienia. Przy okazji spacer na skalisty przylądek z piękną panoramą Bajkału i Gór Bajkalskich. Czas wolny w centrum Siewierobajkalska i ostatnie wejście na lód Morza Syberii. Ostatnie chwile nad Bajkałem. Czas wolny na spacer. Po kolacji przejazd na dworzec kolejowy, wyjazd w wagonach kuszetkowych słynnego BAM-u i Transsybu do Krasnojarska.
DZIEŃ 12:
Cały dzień wciąż zmieniających się krajobrazów Syberii, oglądanych przez okno pociągu. Linia kolejowa przecina bezkresne przestrzenie tajgi pokrytej śniegiem, mija przycupnięte gdzieś w tajdze wioski. Miejscami można odnieść wrażenie, że czas zatrzymał się tu dawno temu. Odmianą w tym krajobrazie jest widok gigantycznej zapory hydroelektrowni w Bracku. Druga noc w pociągu.
DZIEŃ 13:
Przyjazd do Krasnojarska w godzinach rannych. Śniadanie. Transfer do hotelu, po czym zwiedzanie miasta między innymi - zabytkowa cerkiew przy placu Teatralnym, wzgórze Karaułnaja, na którym stoi bardzo słynna kapliczka. Po południu wyjazd do Parku Narodowego Stołby. Zwiedzanie niezwykłego cudu natury – unikatowych granitowo-sjenitowych ostańców skalnych. Sesja fotograficzna ostańców i z ostańcami w tle. Powrót do Krasnojarska. Kolacja. Nocleg. Dla chętnych możliwość wyjścia na wieczorny spektakl teatralny.
DZIEŃ 14:
Po śniadaniu transfer na lotnisko. Wylot do Warszawy. Przylot w godzinach popołudniowych. TERMINY: 23.02 – 08.03.2018 CENA: 6 900 PLN + 1 290 USD 1 rata: 800 PLN płatne przy zapisie 2 rata: 6 900 PLN na 35 dni przed imprezą (minus 1 rata) 3 rata: 1 290 USD uczestnik zabiera ze sobą
CENA ZAWIERA:
- przelot na trasie Warszawa-Moskwa-Irkuck; Krasnojarsk-Moskwa-Warszawa - zakwaterowanie - hotele *** Irkucku i Krasnojarsku, hotel turystyczny w Siewierobajkalsku (pokoje 2-os. z łazienkami), baza turystyczna w Listwiance (domki 2-3 os. z toaletami), kwatery prywatne w Chużyrze (pokoje wieloosobowe, sanitariaty na zewnątrz), kwatery prywatne w Ust Barguzinie (domki 2-3 os. z toaletami), w dniu 8 warunki traperskie (pokoje wieloosobowe, sanitariaty na zewnątrz), 2 noclegi w pociągu (przedziały sypialne 4-os.); korzystanie bani (tam, gdzie jest dostępna) bez dodatkowych opłat; - wyżywienie: śniadania, obiad w dniach - 3, 6, 7, 8, 9, 10, kolacja w dniach - 2-11 i 13; w czasie przejazdów po Bajkale organizator zapewnia zaprowiantowanie, uczestnicy biorą udział w przygotowywaniu posiłków - wszystkie transfery - opiekę pilota-przewodnika - przejazdy: mikrobusami i autami terenowymi z doświadczonymi kierowcami, pociągiem z Siewierobajkalska do Krasnojarska (przedziały 4-os., kupejne) - wycieczkę poduszkowcem wzdłuż Kolei Krugobajkalskiej - ubezpieczenie KL 30 000 EUR, NNW 3 000 EUR - koszty wizowania W CENIE NIE SĄ ZAWARTE: - zwyczajowe napiwki ok. 40 USD - pozostałe wyżywienie - dopłata do pokoju 1-os. w hotelach i bazach turystycznych 150 USD - bilety wstępu i opłaty za permity 90 USD UWAGA! 1) Grupy liczą maksymalnie 9 osób + pilot. 2) W zależności od stanu pokrywy lodowej i warunków atmosferycznych program może ulec modyfikacji.
Terminy i ceny
Cena podstawowa
Wolne miejsca
Prześlij do nas Zapytanie lub zadzwoń +48 12 648 99 77, 647 11 88, 647 22 66 a przedstawimy Ci aktualnę ofertę cenową i dostępne wolne terminy.
Zakwaterowanie
inne
Wyżywienie
śniadanie (BB)
Cena zawiera
- zakwaterowanie - wyżywienie - transport - realizację programu wymienionego w ofercie