Wyżywienie | |
Nocleg | |
Realizacja programu |
Biuro czynne Pn - Pt 9:00-17:00
Newsletter | Kontakt z Nami
Jak zarezerwować?
Oferta na Zamówienie!
Wycieczka Uzbekistan wrota Azji 2024
Egzotyczne wyprawy 2024, Wycieczki Objazdowe 2024, Wycieczki Egzotyczne 2024, Zwiedzanie Uzbekistanu 2024
OPIS OFERTY
TASZKENT - BUCHARA - SZACHRISABZ - SAMARKANDA - GÓRY CHIMGAN - TASZKENT
Dzień 1. Wylot z Polski.
Wieczorny wylot z lotniska w Polsce do Taszkentu. Przylot następnego dnia rano.
Dzień 2. Taszkent.
W godzinach porannych przylot do stolicy Uzbekistanu, czyli Taszkentu. Po przylocie transfer do hotelu i zakwaterowanie, czas na odświeżenie po podróży i wyruszamy na zwiedzanie! Czas na Taszkent. Niegdyś ważny etap podróży kupców z Zachodu na Wschód przez słynny Jedwabny Szlak. Dzisiejszy Taszkent łączy elementy islamskiej tradycji z nowoczesnością ery sowietyzacji. Zaczniemy od starego miasta, gdzie zaczniemy odkrywać bogatą historię i kulturę Uzbekistanu. Zwiedzimy kompleks Khazrati Imam. Plac znajduje się w samym sercu starego miasta, które w 1966 roku nawiedziło trzęsienie ziemi. Kompleks powstał w pobliżu miejsca spoczynku pierwszego imama Taszkentu – Kaffala Asha Shashiego. Ważnym elementem jest Meczet Muyi-Mubarak. Miejsce to było odzwierciedleniem jego potęgi i stało się główną siedzibą Duchowej Administracji Muzułmanów Azji Środkowej. To w jego wnętrzu przechowywana jest najważniejsza księga islamu i jednocześnie kulturowe dziedzictwo Uzbekistanu - Koran Kalifa Osmana oraz złote włosy Proroka Mahometa. Następnie zobaczymy Mauzoleum Kaffala Shashiego, pochodzące z XV wieku oraz Meczet Djuma Khodja Akhrar Vali oraz średniowieczną Medresę Kukeldasha (teologiczna szkoła muzułmańska), która została zbudowana w 1570 roku przez władcę Szajbanidów, Dervisha Sultana. Medresa znajduje się nieopodal bazaru Chorsu, do którego również się udamy. Wizyta na bazarze to czas na zakup pierwszych pamiątek. Następnie zwiedzanie nowej części miasta, m.in. Kościół Parafialny Najświętszego Serca Jezusowego wraz z Pomnikiem Polskich Żołnierzy. Dotrzemy do Placu Niepodległości z pięknymi fontannami, gdzie wznosi się pomnik Amira Temura oraz Pomnik Odwagi, który został zbudowany na pamiątkę wspomnianego trzęsienia ziemi w roku 1966. Przejdziemy obok Pomnika Ofiar II Wojny Światowej, by dotrzeć na Plac Teatru Alishera Navoia oraz zobaczymy z zewnątrz wieżę telewizyjną Taszkentu. Powrót do hotelu, czas wolny (kolacja za dopłatą lub we własnym zakresie) i nocleg.
Dzień 3. Taszkent - Buchara.
Po wczesnym śniadaniu transfer na dworzec kolejowy, by udać się w podróż do Buchary. Po przyjeździe czas na zwiedzanie miasta zwanego „miastem-muzeum”. Zobaczymy: Mauzoleum Ismaila Samani - władcy Samanidów z X w., mauzoleum Czaszma Ajub - święte miejsce Muzułmanów z czasów Tamerlana, cytadelę Ark z VI-VII w. wraz z pałacami emirów Buchary, Plac Registan z kompleksem pałacowym Bolo-Hauz, meczet Kalon (mógł pomieścić 12 tys. wiernych) z minaretem wskazującym niegdyś drogę kupcom podążającym Jedwabnym Szlakiem; arcydzieło architektury - medresa Miri-Arab z XVI w., medresę Nodir-Divan-Beghi , bazar Compol oraz kompleks Lyabi-Khauz. Wieczorem czas wolny (kolacja za dodatkową opłatą lub we własnym zakresie) i wspólny spacer krętymi uliczkami miasta. Nocleg w Bucharze.
Dzień 4. Buchara - Szachrisabz - Samarkanda.
Śniadanie w hotelu, a następnie wyruszymy w podróż do Szachrisabz (3 godziny). Po przyjeździe rozpoczniemy od zwiedzania. Pierwszym punktem programu będzie Biały Pałac (Pałac Ak-Saray Amira Temura). Został on znacznie zniszczony i podlega intensywnej renowacji. Oprócz ogromnej, sięgającej aż 40 metrów bramy będziemy mieli możliwość podziwiania zjawiskowych mozaik. Następnie odwiedzimy Mauzoleum Dorus-Saodat ("Miejsce Mocy", XIV w.) - kryptę Jahangira i Omara (synów Temura). Podczas wizyty w Szachrisabz odwiedzimy również kultowe miejsca takie jak zespół architektoniczny Dorut-Tilovat ("Błękitny meczet", XIV w.) - mauzoleum duchowego nauczyciela Timura Shamsiddina Kulola, eleganckie Mauzoleum Gumbazi-Seyidon (XVI w.), Meczet Kok-Gumbaz (1435 rok) i Meczet Khazrat-Imam (XIV w.). Nie zabraknie także wizyty na Cmentarzu Polskich Żołnierzy Armii Generała Andersa w Szachrisabz. Po zakończeniu zwiedzania udamy się w dalszą podróż do Samarkandy, gdzie zakwaterujemy się w hotelu. Czas wolny, kolacja za dodatkową opłatą lub we własnym zakresie. Nocleg w Samarkandzie.
Dzień 5. Samarkanda - Taszkent.
Po śniadaniu czas na zwiedzanie Samarkandy, czyli światowego centrum życia handlowego, kulturowego i religijnego. Zobaczymy między innymi: Plac Registana z trzema medresami Ulughbek z XV wieku, Shir-Dor z XVII wieku oraz Tilla-Kori z XVII wieku. Odwiedzimy również Obserwatorium Ulughbeka (XV w.), które zostało zbudowane na wzgórzu, na przedmieściach Samarkandy i przeszło do historii jako jedno z najważniejszych obserwatoriów średniowiecza. Kolejnym punktem jest kompleks architektoniczny Shakhi-Zindeh (XI-XV w.) - jedno z najbardziej tajemniczych i niepowtarzalnych zabytków architektonicznych Samarkandy, znajduje się niedaleko Meczetu Bibi-Chanum. To katedralny meczet, który według legendy został nazwany na cześć ukochanej żony Amira Timura. Majestatyczne niebieskie kopuły meczetu Bibi-Chanum robią niesamowite wrażenie. Po zakończeniu eksploracji miasta czas na transfer na dworzec kolejowy skąd udamy się szybką koleją do Taszkentu. Kolacja za dodatkową opłatą lub we własnym zakresie. Nocleg w Taszkencie.
Dzień 6. Taszkent - Góry Chimgan - Taszkent.
Śniadanie w hotelu i czas na ostatni dzień w Uzbekistanie! Wyruszymy busem w stronę gór Chimgan (65 km - 1 godzina). Zatrzymamy się w kompleksie rekreacyjnym Chinorkent, gdzie wsiądziemy do kolejki krzesełkowej, aby udać się na szczyt góry skąd roztacza się majestatyczny widok na okolicę. Czas wolny na spacer po okolicy i podziwianie pięknych krajobrazów. Powrót do Chinorkent na wyciągu krzesełkowym. Wieczorem powrót do Taszkentu. Czas wolny, kolacja (za dopłatą lub we własnym zakesie). W zależności od rozkładu lotu: późnowieczorny transfer na lotnisko lub nocleg w Taszkencie.
Dzień 7. Lądowanie w Polsce.
Wylot z Taszkentu, powrót do Polski.
UWAGA! Wymagane jest przesłanie pełnych danych paszportowych (lub skanów paszportu) do BP, także drugiego imienia (jeśli takie jest) oraz nazwiska zgodnie z danymi w paszporcie (podwójnego nazwiska, jeśli takie jest) w momencie rezerwacji lub najpóźniej w ciągu tygodnia po jej założeniu. Wymagają tego linie kolejowe realizujące przejazdy wewnętrzne. W przypadku nieuzupełnienia danych w terminie BP zastrzega możliwość odwołania wyjazdu.
UWAGA: Niniejsza oferta objazdowa nie jest dostępna dla dzieci poniżej 5 roku życia, ze względu na brak udogodnień w trakcie programu zwiedzania, intensywność zwiedzania, odmienność klimatyczną, stref czasowych, zwyczajów i kuchni. W przypadku zainteresowania wyjazdem z dziećmi, w tym poniżej 5 roku życia, zachęcamy do zapoznania się z innymi naszymi ofertami.
Wizy nie są wymagane, należy posiadać paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty wjazdu. Uwaga: należy upewnić się, że służba graniczna postawiła pieczątkę wjazdu.
KLIMAT:
Uzbekistan położony jest w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, na terenach górskich zaznacza się wyraźnie piętrowość klimatyczno – roślinna. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 14,7°C. Średnia temperatura powietrza latem waha się od 26°C na północy do 32°C na pustyniach na południu i zachodzie kraju. W styczniu temperatury przybierają odpowiednio wartości -10 i 3°C. Średni roczny opad kształtuje się na poziomie 34,9 mm, natomiast roczna suma opadów atmosferycznych wynosi od 100 mm na pustyniach do 1000 mm na obszarach górskich. Większość opadów notowana jest zimą i początkiem wiosny.
WALUTA:
Miejscową walutą jest sum (UZS), 100 UZS = 22 grosze, 1 PLN = 443.8 UZS Aktualnie w obiegu płatniczym są następujące nominały banknotów: 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 i 1000 sumów. Słowo „sum” oznacza w języku uzbeckim (jak i w wielu innych językach tureckich Azji Środkowej) „czysty”. Wymiana waluty poza bankami i kantorami jest nielegalna. Praktycznie nie ma możliwości korzystania z kart kredytowych (poza największymi hotelami) i czeków podróżnych.
PRZYKŁADOWE CENY:
Woda mineralna gazowana 1,5 l: 400 UZS; woda mineralna 0,5 l: 100 UZS; samsa (uzbeckie pieczone pierożki): 250 UZS; manty (pierogi): 75 UZS; pieróg: 50 UZS; lody 1l: 2 UZS; papier toaletowy: 124 UZS; herbata w pociągu: 100 UZS; przejazd metrem: 150 UZS; autobus Taszkient – Samarkanda: 2500 UZS; pociąg Samarkanda – Taszkient: 3000 UZS.
RÓŻNICE CZASOWE:
Po przyjeździe do Uzbekistanu należy przesunąć wskazówki o trzy godziny do przodu względem czasu polskiego.
CZAS LOTU:
Lot z Warszawy do Taszkentu - ok. 7 godz. Warszawa - port europejski ok. 2 h, port europejski - Taszkent ok. 5 h.
TRANSPORT:
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Piesi i kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność – miejscowi użytkownicy dróg dość swobodnie traktują przepisy ruchu drogowego. Na terenie Uzbekistanu obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa oraz zakaz używania telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Odradzamy podróżowanie samochodem po zmroku z uwagi na liczne nieoświetlone przeszkody (dziury w drodze, zwierzęta, samochody). Wysokość mandatów jest na ogół umowna. Stan dróg jest nie najlepszy, zwłaszcza wiosną i jesienią. Władze ograniczyły ruch osobowy na terenach i w strefach chronionych, w rejonach graniczących z Afganistanem oraz w enklawach uzbeckich w Kirgistanie. Przy zakupie biletów kolejowych wymagane jest przedstawienie dokumentu tożsamości (paszportu). Pomiędzy większymi miastami w kraju kursują autobusy, pociągi i samoloty. Państwowy transport miejski jest niewystarczający, popularne są tzw. marszrutki oraz zwykłe taksówki (stosunkowo tanie – 0,3 USD za kilometr). Powszechne jest wykorzystywanie samochodów prywatnych jako taksówek – jednak i w jednych, i w drugich cenę za przejazd należy ustalić z góry.
ELEKTRYCZNOŚĆ:
Napięcie elektryczne w gniazdkach: 220V / 50 Hz.
WIZY:
Obywatele Polski objęci są obowiązkiem wizowym. Wizę można uzyskać w Wydziale Konsularnym Ambasady Uzbekistanu w Warszawie na podstawie zaproszenia od osoby prawnej akredytowanej w Uzbekistanie lub od obywatela Uzbekistanu. Wizę otrzymują także posiadacze vouchera uzbeckiego biura turystycznego. Okres oczekiwania na wizę wynosi ok. dwóch tygodni. Na miejscu istnieje możliwość przedłużenia wizy. Należy mieć na uwadze, że przedłużenie pobytu poza liczbę dni określonych w wizie grozi wysoką karą pieniężną nakładaną przez straż graniczną, a nawet wszczęciem postępowania sądowego. Nie ma wymogu okazania biletu powrotnego ani określonej kwoty na każdy dzień pobytu. Wywóz waluty jest dopuszczalny w wysokości do kwoty zadeklarowanej w deklaracji wwozowej.
WARTO WIEDZIEĆ:
Uzbekistan jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Pewne zagrożenie stanowią kradzieże kieszonkowe (głównie na bazarach, dworcach itd.).
Urzędy pracują z reguły od 9.00 do 18.00 z przerwą na obiad (13.00–14.00); wiele urzędów pracuje również w soboty. Sklepy otwarte są w tych samych godzinach, niektóre spożywcze pracują od 7.00 do 21.00.
Sieć telefoniczna wewnątrz kraju jest w miarę dobra, często występują jednak problemy z roamingiem polskich sieci komórkowych. W miastach można znaleźć wiele kawiarenek internetowych, które podlegają jednak monitorowaniu przez providerów.
Z powodu odmiennej flory bakteryjnej w pierwszych dniach po przybyciu mogą pojawić się kłopoty żołądkowe związane z aklimatyzacją. Koszt wizyty u lekarza wynosi od 40 PLN, doba w szpitalu – ok. 200 PLN. Ryzyko zarażenia żółtaczką wszczepienną jest jednak duże. Warunki sanitarne są złe, odradza się spożywanie posiłków na targowiskach i w barach (tzw. czajchany). Z uwagi na zagrożenie żółtaczką i innymi chorobami przewodu pokarmowego produkty przeznaczone do spożycia na surowo powinny być dokładnie myte pod bieżącą wodą. Należy unikać miejscowych lodów i produkcji cukierniczej (kremy). Przy zakupie żywności należy zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia; nie zaleca się kupowania miejscowej wódki (niebezpieczeństwo zatrucia alkoholem metylowym). Woda w kranach jest zdatna do picia po przegotowaniu.
zakwaterowanie w hotelach 3 *** w pokojach dwuosobowych z klimatyzacją (2 dnia programu wczesny check-in w hotelu, w zależności od godziny przylotu do Taszkentu).
wyżywienie: śniadania w formie bufetu
Miejscowość |
---|
Warszawa |
ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)
+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl
godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne
Zapisz się do Newsletter Ecotravel
Biuro Podróży EcoTravel z Krakowa (Nowa Huta) - lato i zima, wakacje i ferie zimowe, urlop na plaży i wyjazdy na narty - sprawdzona oferta turystyczna - obozy młodzieżowe, wczasy, wycieczki objazdowe, wyprawy, Wycieczki Egzotyczne, pielgrzymki, sylwester, święta, weekendy, rejsy wycieczkowe, wczasy zdrowotne, wczasy spa, wczasy dla seniora oraz kolonie, obozy letnie, obozy zimowe, obozy narciarskie, obozy snowboardowe, zimowiska, zielone szkoły, wycieczki szkolne. m.in. Ojcowski Park Narodowy. Organizujemy imprezy integracyjne, pikniki i spotkania firmowe. Posiadamy wycieczki w ofertach last minute, first minute i promocje. Sprzedajemy i rezerwujemy bilety promowe, bilety lotnicze i bilety autokarowe. Oferujemy wycieczki last minute do krajów basenu morza śródziemnego jak Egipt, Tunezja, Grecja, Włochy, Hiszpania, Chorwacja, Portugalia, Turcja, Francja, Czarnogóra, Maroko oraz innych jak Norwegia, Szwecja, Finlandia, Litwa, Łotwa, Estonia, Czechy, Austria, Słowacja, Ukraina, Bułgaria, Węgry, Rumunia, Belgia, Holandia, Irlandia, Wielka Brytania, Dania, Islandia, Monako.
Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.