w naszej ofercie: 11413 imprez, 3229 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Typ podróży:
Kierunek:
Wyjazd od do
Miejsce wyjazdu:
Kod oferty:
 Już są! Sprawdź wyjątkową ofertę wyjazdów na letnie obozy młodzieżowe i kolonie w Wakacje 2024! Zapraszamy na Wycieczki Szkolne - Sprawdzone programy wycieczek krajowych i zagranicznych - Osobna wycena na zamówienie - Sprawdź i Jedź z nami » Spraw radość swoim bliskim kupując Bon Podarunkowy! Zrealizuj go przy rezerwacji dowolnie wybranej oferty dostępnej na naszej stronie. Planujesz zwiedzać ciekawe miejsca? Mamy dla Ciebie szczególnie ciekawe oferty Wycieczek Objazdowych. Sprawdź i jedź z nami na wielkie odkrywanie Europy. Poznaj smak prawdziwej przygody na prawdziwej wyprawie. Wszystkie kontynenty czekają na Ciebie. Odkryj raz jeszcze dziewicze miejsca w których człowiek jest tylko gościem w dzikim świecie natury...
Październikowy Diablak

Diablak Babia Góra

Całkowicie spontanicznie w październikową sobotę zachęcony wspaniałą pogodą udało mi się wyruszyć w kierunku Beskidu Żywieckiego a dokładnie Zachodniego - Główny cel: Diablak, najwyższy punkt Babiej Góry.
 
Na Babia Górę miałem okaże już wyjść ale to było bardzo dawno i pamiętam to jak przez mgłę - czasy szkoły podstawowej - tak więc z miłą chęcią pomysł powrotu zrealizować chciałem. Wybraliśmy krótki bardzo popularny szlak czerwony:  Krowiarki – Sokolica – Kępa – Gówniak – Diablak.

Diablak Babia GĂłra

Pierwsze zaskoczenie to ilość osób już na parkingu, gdzie z trudem udało się znaleźć miejsce by zaparkować samochód. Oczywiście pogoda dopisała - piękne słońce, gorąco - ale nie spodziewałem się aż tylu ludzi tutaj będzie. Po przebraniu obuwia, zjedzeniu  przekąsek o 12:30 wyruszyliśmy w drogę i od razu dało się zauważyć  kolory jesieni - babiogórski  las skąpany w słońcu prezentuje się niesamowicie o tej porze roku. Do pierwszego punktu widokowego na Sokolicę było około kilometra, podejście zadbane, dobrze przygotowane ale strome i męczące (oczywiście dla kogoś jak ja czyli osobę którą 1-2 x w roku bywa na tego typu wyjazdach). Idziemy. Dookoła las gdzieniegdzie miedzy drzewami przebijają się inne wzniesienia Beskidów.

Diablak Babia GĂłra

1 przystanek - Sokolica 1371 m n.p.m – zmęczenie i zaskoczenie: temperatura spadła, zimno + wiatr. Samopoczucie ratuje widok - idziemy dalej.

Diablak Babia GĂłra

2 przystanek - Kępa 1521 m n.p.m. – w drodze widać jak zmienia się krajobraz, jest się już dość wysoko tak więc drzewa znikają i pojawia się krajobraz  niemal całkowicie porośnięty kosodrzewiną. Chwilowy postój dla widoków i lecimy dalej. Co mnie zaskoczyło po drodze to komentarze ludzi schodzących ze szczytu brzmiących „O tu już nie wieje”, „uuu… tutaj cieplutko„ itd. Hm… pomyślałem więc, jeśli tutaj mi jest zimno to ciekawe co będzie wyżej ;/ no ale nic idziemy śmiało dalej.

Diablak Babia GĂłra

3 przystanek - Gówniak 1617 m n.p.m - zwany inaczej Wołowe Skałki. Nazwa pochodzi od tego, że dawniej wypasano tutaj woły, a nazwa Gówniak jak się zapewne domyślacie, pochodzi od ich odchodów. Szczyt jest prawie całkowicie łysy od roślin i zakreśla się już skaliste podłoże, otoczenie zawalone głazami ale idzie się przez to znaczenie lepiej niż w niższych partiach. Wiatr się wzmaga i jest zimno na co jako laik nie byłem przygotowany i w końcu zrozumiałem po co są dobre buty, długie spodnie, kurta górska, czapka itd. ;]

Diablak Babia GĂłra

4 przystanek - Diablak 1725 m n.p.m. – najwyższy szczyt całych Beskidów Zachodnich, zaliczany jest do Korony Gór Polski i jestem tu, na Szczycie i czuje niesamowite zadowolenie  bo warto było.  Okolica szczególna, z jednej strony Polska z drugiej nasz sąsiad Słowacja – pięknie widać Słowackie Jezioro Orawskie. – Zdjęcia prezentuje w teksie tak więc sami sprawdźcie. A wiatr :) - samo trzymanie aparatu było nie lada wyzwaniem(!).  

Podsumowując całą wyprawę to naprawdę warto tu przyjechać i obiecuje sobie że następnym razem wybiorę się tu w sezonie letnim aby spędzić dużo więcej czasu podziwiając panoramę jaką prezentuje Diablak ale już innym szlakiem :)

Zapraszam do odwiedzenia Królowej Beskidów. 

Zobacz oferty wycieczek na Babią Górę >>

comments powered by Disqus

Podobne artykuły

2023-12-12
2023-12-06
2023-06-06
2023-05-18
2023-02-17
Umieść link do artykułu na swojej stronie:
<a href="https://www.ecotravel.pl/pazdziernikowy-diablak.html" title="Październikowy Diablak" ><img src="http://www.ecotravel.pl/view/images/eco.png" alt="Październikowy Diablak" style="vertical-align: middle;" /> Październikowy Diablak</a>

 


Zapisz się do naszego Newslettera.

Łap okazje, zgarniaj specjalne zniżki i rabaty.


Nasze marki:
 • Wczasy Zimowe

 • Wczasy Letnie

 • Obozowicz.pl

 • Wycieczki Egzotyczne

 • Nowa Huta Travel

 • Bilety Promowe

 • Wycieczki po Ojcowie

 • Jurajska Przygoda

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Zapisz się do Newsletter Ecotravel

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.