w naszej ofercie: 9577 imprez, 3117 terminów!

+48 12 648 99 77
+48 12 647 11 88
+48 12 647 22 66
E-mail:
Hasło:
Typ podróży:
Kierunek:
Wyjazd od do
Miejsce wyjazdu:
Kod oferty:
 Już są! Sprawdź wyjątkową ofertę wyjazdów na letnie obozy młodzieżowe i kolonie w Wakacje 2024! Zapraszamy na Wycieczki Szkolne - Sprawdzone programy wycieczek krajowych i zagranicznych - Osobna wycena na zamówienie - Sprawdź i Jedź z nami » Spraw radość swoim bliskim kupując Bon Podarunkowy! Zrealizuj go przy rezerwacji dowolnie wybranej oferty dostępnej na naszej stronie. Planujesz zwiedzać ciekawe miejsca? Mamy dla Ciebie szczególnie ciekawe oferty Wycieczek Objazdowych. Sprawdź i jedź z nami na wielkie odkrywanie Europy. Poznaj smak prawdziwej przygody na prawdziwej wyprawie. Wszystkie kontynenty czekają na Ciebie. Odkryj raz jeszcze dziewicze miejsca w których człowiek jest tylko gościem w dzikim świecie natury...
Zwiedzamy Zakopane cz. 1
Z cyklu cudze chwalicie swego nie znacie :)

Akurat to powiedzenie ma się nijak do miasta, które dzisiaj chcemy Wam przedstawić… mianowicie chodzi o Zakopane. Osobiście nie znam osoby, która chociaż raz nie odwiedziłaby tego wspaniałego miasta. Ja sama, byłam tam już przynajmniej z 10 razy :) i za niedługo znowu zamierzam się tam udać! więc jeśli ktoś z Was jeszcze Zakopca nie odwiedził, to koniecznie musi się tam wybrać!

Zwiedzamy Zakopane. Zakopane to miasto i gmina w województwie małopolskim. Jest siedzibą tatrzańskiego powiatu.

Zakopane to miasto i gmina w województwie małopolskim. Jest siedzibą tatrzańskiego powiatu. Jeśli chodzi o miasta Podhala to, Zakopane jest drugie co do wielkości. Pierwsze miejsce zajmuje Nowy Targ. Zakopane jest nazywane zimową stolicą Polski, ponieważ jest największym ośrodkiem miejskim położonym w otoczeniu Tatr. Jest także ośrodkiem sportów zimowych. Położone u stóp tatr, w Rowie Podtatrzańskim, Zakopane liczy około 30 000 tys. mieszkańców. Jest ono położone także nad kilkoma potokami, które wpadają do rzeki Zakopianka ( dopływ Białego Dunajca). To wspaniałe tatrzańskie miasto jest najwyżej położonym miastem Polski.  W granicach administracyjnych Zakopanego znajduje się jeszcze część Tatr, którego  najwyższym punktem  jest wierzchołek Świnicy (Tatry Wysokie - liczy on  2301 m), a także Gubałówka ( licząca 1120 m). Nie wiem czy wiecie, ale  najwyższym miejscem pracy w Polsce jest obserwatorium meteorologiczne na Kasprowym Wierchu ( znajduje się na  1985 m npm.) Centralnym punktem  miasta jest  skrzyżowanie ul. Krupówki i Kościuszki (leży na wysokości 838 m npm.). Kotlina, o której wspomniałam już  wcześniej a,  w której położone jest Zakopane, to część Rowu Podtatrzańskiego, od południa ograniczone Tatrami, do północy Pogórzem Gubałowskim. Miasto leży na 49°18' szerokości geograficznej północnej i 19°57' długości geograficznej wschodniej.

Zwiedzamy Zakopane

W skład powiatu tatrzańskiego oczywiście  poza Zakopanem wchodzą gminy: Kościelisko , Poronin, Bukowina Tatrzańska oraz Biały Dunajec. od zachodu graniczy  z Kościeliskiem, od północy z Nowem Bystrem i Zębem, od wschodu z Poroninem i Murzasichlem, a  od południa, przez Tatry ze słowackim Spiszem i Liptowem.

Głównym  potokiem  Zakopanego jest  płynąca z zachodu na wschód Cicha Woda, która po połączeniu z potokiem Bystra otrzymuje właśnie  nazwę Zakopianka. Natomiast  Zakopianka, po połączeniu w Poroninie z rzeczką Poroniec, przybiera nazwę Biały Dunajec. Do Zakopianki i Cichej Wody wpadają od południa potoki płynące z dolin a wśród nich największe - Młyniska (z Doliny Strążyskiej), Biały Potok (z Doliny Białego), Bystra (z Doliny Bystrej) i Potok Olczyski (z doliny Olczyskiej ). Od północy, ze skłonu Pogórza Gubałowskiego, spływają mniejsze lecz wysychające potoczki - m.in.  Szymoszkowy i Walowy Potok.
 
Pisząc o Zakopanem nie można zapomnieć o Krupówkach, bowiem Zakopane bez Krupówek jest jak Sopot bez mola… :)

Zwiedzamy Zakopane

Krupówki są głównym deptakiem Zakopanego. Ulica ta jest położona w samym centrum miasta. Wzdłuż niej  znajduje się wiele sklepów, karczm i restauracji. Na głód na pewno nie będziecie narzekać. Znajdziecie tu prawie wszystko do jedzenia od pizzy po typowe regionalne dania. W połowie Krupówek rozciąga się wspaniały widok na Giewont. Są one chyba najchętniej odwiedzanym miejscem w Zakopanem. O każdej porze roku jest tu mnóstwo turystów!  Gdy już będziecie spacerować tym deptakiem koniecznie wybierzcie się do Krzywego domu. Fajne przeżycie gwarantowane :)  Nie zapomnijcie także o zjedzeniu tradycyjnego oscypka, jak dla mnie najlepiej smakuje ten prosto z grilla :)
Kilka propozycji wypoczynku w Zakopanem znjdziecie poniżej:
comments powered by Disqus

Podobne artykuły

2024-02-27
2024-01-09
2023-12-12
2023-12-06
2023-10-17
Umieść link do artykułu na swojej stronie:
<a href="https://www.ecotravel.pl/zwiedzamy-zakopane-cz-1.html" title="Zwiedzamy Zakopane cz. 1" ><img src="http://www.ecotravel.pl/view/images/eco.png" alt="Zwiedzamy Zakopane cz. 1" style="vertical-align: middle;" /> Zwiedzamy Zakopane cz. 1</a>

 


Zapisz się do naszego Newslettera.

Łap okazje, zgarniaj specjalne zniżki i rabaty.


Nasze marki:
 • Wczasy Zimowe

 • Wczasy Letnie

 • Obozowicz.pl

 • Wycieczki Egzotyczne

 • Nowa Huta Travel

 • Bilety Promowe

 • Wycieczki po Ojcowie

 • Jurajska Przygoda

Biuro Podróży Ecotravel

ul. Bulwarowa 35d/42, 31-751 Kraków (Nowa Huta)

+48 12 6489977, +48 12 6472266
+48 12 6471188, +48 12 6813692
fax.: +48 12 391 72 03
bok@ecotravel.pl

godz. otwarcia:
Poniedziałek - Piątek: 09:00-17:00
Sobota - Niedziela: nieczynne

Zapisz się do Newsletter Ecotravel

Opublikowane na stronach internetowych www.ecotravel.pl materiały, informacje lub ceny nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego.